Facebook Google+ Twitter

Nieprawidłowości w spisie powszechnym. Wyciekły dane osobowe?

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych poinformował, że niepowołane osoby mogły mieć dostęp do danych uczestników spisu powszechnego. Informacje nie były zabezpieczone w wystarczająco nowoczesny sposób.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 - pierwszy raz można to zrobić przez internet! / Fot. Fot. GUSKontrola GIODO wykazała następujący problem: jeżeli niepowołana osoba znała jedynie NIP czy PESEL konkretnego obywatela, to byłaby w stanie poznać jego adres zameldowania i zamieszkania. Niestety, w szerszej opcji spisu, mogłaby mieć wgląd także do informacji dotyczących współlokatorów. Szczególnie narażeni na skutki tego błędu są działacze partii politycznych, ponieważ ich dane są ujawniane w sprawozdaniach ugrupowań.

Już wcześniej odnotowywano skargi dotyczące internetowego logowania w systemie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie Wojciech Wiewiórowski zastrzegł jednak, że wszystkie nieprawidłowości dotyczące spisu GUS, nie były na tyle poważne, by go przerwać.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie przez internet. Bezpośrednie rozmowy z obywatelami prowadzą rachmistrzowie spisowi, a także ankieterzy telefoniczni. Zbieranie danych kończy się 30 czerwca tego roku.

Czytaj również: Narodowy Spis Powszechny. Jakich pytań mogą spodziewać się Polacy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i się sprawa rypła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.