Facebook Google+ Twitter

Niepublikowane teksty Karola Wojtyły trafią do czytelników

W poniedziałek, 7 października 2013 roku, światło dzienne ujrzą teksty napisane ponad 60 lat temu przez Karola Wojtyłę, ówczesnego wikariusza parafii św. Floriana w Krakowie. "Tajemnica Boga" ukaże się nakładem Wydawnictwa WAM.

Okładka książki Karola Wojtyły. / Fot. www.wydawnictwowam.plDo parafii św. Floriana przy ulicy Warszawskiej w Krakowie trafił Karol Wojtyła ze swojego pierwszego miejsca posługi kapłańskiej w Niegowici w 1949 roku. Tutaj założył mieszany chorał gregoriański, a w 1951 roku wpadł na pomysł zorganizowania wymyślonych przez siebie nabożeństw - misteriów. Oparte były głównie na tekstach Pisma świętego przeplatanych własnymi komentarzami. Zaangażował w to przedsięwzięcie studentów. Jednym z nich był Jacek Fedorowicz. To on przez lata przechowywał w szafie swojego krakowskiego mieszkania oryginalne teksty Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. W kilka lat po śmierci Pana Jacka, jego syn, ksiądz Szymon Fedorowicz zdecydował się ujawnić maszynopis sprzed 60 lat.

Ujawnione teksty ukażą się w tomie "Tajemnica Boga" i staraniem Wydawnictwa WAM trafią 7 października br. do księgarń. Wstęp do tej wyjątkowej publikacji napisał wieloletni sekretarz Jana Pawła II, obecnie Metropolita Krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Pisze on m.in. "Z radością dowiedzieliśmy się o odkryciu w prywatnych zbiorach kolejnego tekstu pióra księdza Karola Wojtyły. Odnalazł się zapis nabożeństw, opracowanych przez Duszpasterza studentów i przeprowadzonych przy ich udziale na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w krakowskiej parafii św. Floriana. (...) Fenomenem paraliturgicznych misteriów jest próba niezwykle prostego i życiowego wyjaśnienia sensu rozważanych prawd wiary. Oto przykład: Tajemnica krzyża. Nie wolno być poza nią. Nikt nie potrafi jej już wyrwać z losów człowieka. Im bardziej usiłuje tego dokonać, tym boleśniej wbija się ona w dzieje ludzkie. Człowiek albo się o nią rozbije, albo się przez nią ocali. Czy podobnie nie myślał Jan Paweł II, gdy umęczony chorobą i cierpieniem na oczach całego świata przyciskał do serca krzyż w ostatni Wielki Piątek swojego życia, osiem dni przed odejściem do domu Ojca?"

Stanisław kardynał Dziwisz składa też podziękowania wydawcy: Dziękuję Wydawnictwu WAM za staranne wydanie "Tajemnicy Boga", a Czytelnikom życzę głębokiego przeżycia spotkania z jej Autorem. Czekamy na jego kanonizację i modlimy się o nią, by jeszcze bardziej towarzyszył Kościołowi w pielgrzymce wiary.

*opracowano na podstawie materiałów Wydawnictwa WAM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.