Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8661 miejsce

Nierówne premie dla nauczycieli na Dzień Edukacji Narodowej

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-25 07:27

Kością niezgody w wielu szkołach stały się nagrody, przyznawane pedagogom z okazji Dnia Edukacji Narodowej (14 października) przez dyrektorów. Pieniądze pochodzą z funduszu płac, który w każdej placówce jest inny.

Dyrekcja XXI LO w Łodzi jeszcze nie zdecydowała, ile wyniosą nagrody dla nauczycieli, fot. Dziennik Łódzki W regionie łódzkim różnice w wysokości nagród dla nauczycieli podstawówek, gimnazjów i liceów wynoszą nawet kilkaset złotych. W SP nr 41 w Łodzi dyrektor Marzanna Topolska przeznaczy w tym roku na nagrody 5.400 zł. Nie ukrywa, że miała dylemat, jak podzielić pieniądze.

– Można było przyznać po 2 tysiące złotych dwóm nauczycielom. Uznałam jednak, że na nagrody zasługuje kilkanaście osób, więc wyróżnieni dostaną po 500 – 600 złotych – mówi dyrektorka.

Na podobne pieniądze mogą liczyć nauczyciele z SP w Domaniewicach w powiecie łowickim. W Gimnazjum nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim nagroda wyniesie 450 zł, a w bełchatowskim Gimnazjum nr 5... 1.100 zł.
– W naszej szkole najwyższa nagroda wynosi tysiąc złotych brutto, ale niektórzy dostaną 600 złotych – informuje Lidia Nowacik, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Kutnie.

W LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu od kilku lat nagrody dyrektora wynoszą 800–1100 zł. Dla wielu nauczycieli, np. matematyczki z 10–letnim stażem, która w jednej z łódzkich szkół zarabia 1774 zł, dyrektorska nagroda to poważny zastrzyk gotówki. Nic więc dziwnego, że pieniądze budzą w szkołach tyle emocji.
– U nas już trzy lata z rzędu nagrodę dyrektora dostaje ta sama koleżanka, ja czekam na nią już pięć lat, choć uważam, że pracuję nie gorzej – mówi łódzka nauczycielka, zastrzegając anonimowość.

Dyrektorzy zapewniają, że nie przyznają wyróżnień za piękne oczy.
– W naszej szkole jest regulamin, który dokładnie określa, jakie kryteria musi spełnić nauczyciel, by dostać nagrodę dyrektora. Są pedagodzy, którzy co roku dostają ekstra– pieniądze. Ale jeśli świetnie pracują, to dlaczego mam ich nie nagradzać? – pyta Ewa Kowalska–Fisiak, dyrektor SP nr 184 w Łodzi.

Henryk Zasępa, dyrektor LO im. Chełmońskiego w Łowiczu, chce unikać nieporozumień, dlatego za każdym razem konsultuje swoje propozycje nagród z przedstawicielami rady pedagogicznej i związkami zawodowymi.

W Gimnazjum nr 5 w Bełchatowie zasady przyznawania nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej są klarowne. Może na nie liczyć każdy nauczyciel, którego uczeń jest finalistą przedmiotowego konkursu wojewódzkiego.

(ani) – Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jan Lewandowski
  • Jan Lewandowski
  • 14.10.2011 11:31

Są szkoły w których sprzątaczki dostają nagrody pieniężne w dniu nauczyciela,a pedagodzy z wieloletnią praktyką są pomijane.Dyrektorzy b.czesto nagradzają tych z którymi są zaprzyjażnieni,albo od czegos zależni.Wszyscy nauczyciele,którzy pracują nienagannie powinni byc nagradzani .

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dla wielu nauczycieli (...) nagroda to poważny zastrzyk gotówki" - tak, nie wszyscy nauczyciele rozumieją, że nagroda to nie zasiłek.
"Zasady przyznawania nagród (...) są klarowne" (za finalistów) - klarowne, ale czy sprawiedliwe?

Karta Nauczyciela - Rozdział 6
Nagrody i odznaczenia
Art. 49. 1. Zachowuje się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze:
1) w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół;
1a. Organy prowadzące szkoły ustalają kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględniając zasadę, że nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej 1 roku.

Róznice finansowe dotyczą także innych spraw... Chyba o tym napiszę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.