Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamodzielni. Kto się nimi zaopiekuje, kto za to zapłaci?

Ewa Bo
Ewa Bo
Konferencja pt."Niesamodzielni. Kto się nimi zaopiekuje, kto za to zapłaci?"
Konferencja pt."Niesamodzielni. Kto się nimi zaopiekuje, kto za to zapłaci?"
7 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja, na której poruszono sprawę opieki długoterminowej w Polsce nad osobami niesamodzielnymi.

7 września w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja pt."Niesamodzielni. Kto się nimi zaopiekuje, kto za to zapłaci?", na której poruszano sprawę opieki długoterminowej w Polsce nad osobami niesamodzielnymi.

Zorganizował ją Instytut Obywatelski i Grupa Robocza ds. Projektu Ustawy o Ubezpieczeniu od Ryzyka Niesamodzielności. Konferencję poprowadziła Aleksandra Klich - dziennikarka Gazety Wyborczej.

W dyskusji udział wzięli m.in. prof. Piotr Błędowski (przewodniczący Polskiego Towarzystwo Gerontologicznego), prof. Anna Wilmowska - Pietruszyńska ( przewodnicząca Rady ds. Osób Niesamodzielnych przy Ministerstwie Zdrowia) i Jarosław Duda (sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej).

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Janusz Świtaj, (który od 17 lat jest sparaliżowany wskutek wypadku motocyklowego) oraz Barbara Jackiewicz (od 25 lat opiekuje się ciężko chorym synem), którzy na podstawie własnych doświadczeń mówili o trudnościach na jakie napotykają niepełnosprawni. Pozostawieni sami sobie ze swoimi problemami tracą ochotę do życia.

Niesamodzielność - co to takiego? To coś więcej niż niepełnosprawność. Niesamodzielnymi są
osoby, które w żaden sposób nie są w stanie same zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych. Zmuszeni są korzystać (często do końca życia) ze wsparcia osób trzecich.
Osoby starsze i unieruchomione to nie wszyscy niesamodzielni. Do tej grupy dochodzi duża ilość osób z autyzmem, chorobami psychicznymi lub większymi stopniami upośledzenia umysłowego.

Podczas konferencji padały często słowa: solidarność społeczna. Czy ona istnieje? Na ile jesteśmy solidarni i chcemy pomóc rodzinom chorych w ich codziennym trudzie? Ile możemy zrobić my sami, a ile powinno zrobić państwo? Same wołania o solidarność w dobie wyścigu o lepszą pracę, wyższą płacę i więcej dóbr konsumpcyjnych nie wystarczą. Potrzebne są działania.

Społeczeństwo w zastraszającym tempie się starzeje. W związku z tym potrzebne są jak najszybsze zmiany sposobów finansowania opieki. O tym jak wygląda ten model opieki obecnie i co należ zrobić, aby było lepiej, opowiedział zebranym senator Mieczysław Augustyn (przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatu RP) oraz Johannes Koettl (ekspert Banku Światowego).

Posłuchajmy wypowiedzi senatora Augustyna:

Na zakończenie Michał Boni (minister i członek Rady Ministrów) podsumował przebieg konferencji, a poruszany temat niesamodzielności postanowił uwzględnić w strategii rozwoju Polski na najbliższe lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto