Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7516 miejsce

Niesamowity obraz Simberga: Ogród Śmierci

Tampere ujmuje fińską zabudową i tamą w środku miasta. Zwiedzającym zapada również w pamięć Katedra z dwoma, niezwykłymi freskami Simberga: "Ranny Anioł" i "Ogród Śmierci".

"Ranny Anioł" / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Wounded_Angel_-_Hugo_Simberg.jpgPrzebywając w Tampere (Finlandia) miałam możliwość odwiedzenia Katedry św. Jana.
200-wieczna katedra, którą oprowadzająca nas przewodniczka z dumą pokazywała jako jeden z najstarszych zabytków Tampere, urzekała nie tyle starością, co prostotą wnętrza i dwoma malowidłami ściennymi, autorstwa Hugo Simberga (fińskiego symbolisty), jakże różnymi od tych, które spotykamy w polskich kościołach.

Po lewej stronie ołtarza znajduje się "Ranny Anioł", zaś po prawej "Ogród Śmierci", fresk, który robi ogromne wrażenie, zwłaszcza w prostym i przyciemnionym wnętrzu katedry.

"Ogród Śmierci" / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hugo_Simberg_Garden_of_Death.jpgNa pierwszy rzut oka - przerażający, przy dokładniejszym poznaniu i zrozumieniu - zaskakujący w swej symbolice, ale też niosący nadzieję. Uwagę zwraca brak bujnej roślinności w ogrodzie oraz rachityczny wygląd widocznych okazów. Śmierć przedstawiona jest jako ogrodnik, który troszczy się o swoje rośliny (symbolizują one dusze ludzkie) i pielęgnuje, zwłaszcza te z nich, które są słabe lub wymagają szczególnej opieki.

Według przewodniczki ulubiony obraz osób schorowanych i cierpiących (pozwala zrozumieć sens cierpienia, dający ukojenie). Krótko: niesamowity. Wart zobaczenia i refleksji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.