Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6489 miejsce

Niespełnione marzenia powstańców

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-08-02 11:04

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę powstania warszawskiego. Wiemy jak ten zryw niepodległościowy przebiegał i kto w nim brał udział. Ale czy zastanawialiśmy się jakie marzenia mieli powstańcy?

Powstanie Warszawskie: Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia, na ulicę Warecką, dnia 2.IX.1944. Zofia Dąbrowska "Zośka" zginie 3 dni później na Czerniakowie. / Fot. Jerzy Tomaszewski [Public domain], via Wikimedia Commons Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r i przewidywano, że skończy się za kilka dni. Walki zbrojne trwały jednak 63 dni (niektóre źródła podają, że 66) i zakończyły się 2 października 1944 r .

Podczas dwumiesięcznych walk z okupantem oddziały powstańcze straciły ok. 16 tys. żołnierzy. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców, a do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Duże straty poniosły również oddziały 1. Armii Wojska Polskiego. W walkach o Pragę, a zwłaszcza podczas prób forsowania Wisły, utraciły one blisko 5,5 tys. zabitych i rannych.

Podziwiamy męstwo i determinację powstańców w walce o niepodległą Polskę. Zastanawiamy się też jakie mieli oprócz tego plany i marzenia na przyszłość. Bo przecież mieli nadzieję wyjść z tej bitwy zwycięsko...

Czy bardzo różniły się od marzeń nastolatków XXI wieku? Wszystkich nie poznamy, bo i uczestników tamtych wydarzeń coraz mniej na tym świecie. Ale o kilku możemy posłuchać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ofiara za Ojczyznę nie ma ceny, ale żal aż tylu młodych ofiar...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprzez bezpośredni kontakt z powstańcami, rozmowy z nimi - hasło "człowiek to brzmi dumnie" nabiera nowego blasku (wydawałoby się, że to tylko taki slogan?). Przede wszystkim co uderza od razu, to fakt, że posługują się piękną polszczyzną. Są dumni z tego że są Polakami. O swoich walkach mówią prosto i bez cienia patosu. Dla nich to był obowiązek wobec Ojczyzny. Są bardzo skromni, i jak widać w wywiadzie nadal chcą być potrzebni. Niektórzy nadal czynni zawodowo, chociaż w wieku 89-90 lat. Wyjątkowi Ludzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, dziękuję za artykuł, a szczególnie za wstawienie filmu z wypowiedziami powstańców. Mogę jedynie do tego dodać, że obcowanie z nimi, dodaje chęci i sił do pracy,do życia, napawa radością i wiarą w szlachetność człowieka. Człowiek widzi głęboki sens i cele do działania, które się stale mnożą. Oni, w tym wieku, mówią często brakuje nam doby, czasu, aby zrobić wszystko, co byśmy chcieli. Pani Zosia ps. "Sosenka" biega po Warszawie, nie można za nią nadążyć, przeprowadza niewidomych przez jezdnię i długo by opowiadać o tych wspaniałych ludziach. Fantastyczne pokolenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.