Facebook Google+ Twitter

Niespodzianka MEN: Matura podstawowa albo rozszerzona

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-12 07:20

Do 20 grudnia maturzyści muszą określić, czy chcą zdawać maturę na poziomie podstawowywm czy rozszerzonym. Minister edukacji Roman Giertych postanowił, że do końca września powinni złożyć wstępną deklarację

Maturzyści z XXI LO w Łodzi są pełni obaw, czy zmiany w egzaminie maturalnym są konieczne. Do tej pory maturzyści mogli zmieniać deklaracje jeszcze na trzy miesiące przed egzaminem. Ci, którzy zdecydowali się zdawać maturę na poziomie rozszerzonym, musieli najpierw przystąpić do egzaminu podstawowego. Jeśli zabrakło im punktów w części rozszerzonej, ratowała ich część podstawowa. Teraz w takiej sytuacji punkty z części rozszerzonej zostaną przeliczone według nowych zasad.

– Chodzi o to, żeby nie mnożyć stopni trudności. Trzeba maturzyście dać jedną szansę, aby mógł wybrać poziom podstawowy lub rozszerzony – tłumaczy Mirosław Orzechowski, wiceminister edukacji . – Dzięki temu spadnie też znacznie liczba prac do sprawdzenia, co znakomicie przyspieszy termin ogłoszenia wyników.

W ministerstwie wyliczono, że gdyby w 2006 r. każdy maturzysta rozwiązywał zadania tylko z jednego poziomu, do oceny byłoby 1,4 mln zamiast 2,1 mln prac. – To uprości egzamin także pod względem organizacyjnym – twierdzi Janusz Bąk, dyrektor XXI LO w Łodzi. – Dyrektorzy będą wiedzieli wcześniej, na jakim poziomie ich maturzyści przystąpią do egzaminu.

Nowe rozporządzenie dopuszcza oblanie matury z jednego przedmiotu, pod warunkiem uzyskania średniej 30 procent punktów z pozostałych przedmiotów. Według wiceministra Orzechowskiego, jest to przygotowanie do obowiązkowej matury z matematyki, która wchodzi za dwa lata.

Rozporządzenie ministra wzbudza wiele wątpliwości.

– Przygotowujemy ucznia przez 2,5 roku do ważnego, pierwszego w jego życiu egzaminu, a to bardzo krótki czas. Ci, którzy zdecydują się na poziom rozszerzony, będą wiedzieć, że jeśli nawet egzamin obleją, to maturę i tak zaliczą. Nie do końca jest to wychowawcze – zgłasza obawy Małgorzata Mróz–Duda, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie.

– Trudno powiedzieć, jak rozporządzenie ministra Giertycha wpłynie na decyzje uczniów – zastanawia się Jadwiga Pędziwiatr, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Złoczewie. – Ze wstępnych rozmów wnioskuję, że może zmniejszyć się liczba uczniów wybierających poziom rozszerzony.

Sami maturzyści nie są do końca przekonani, czy nowy pomysł jest dobry.

– Póki uczelnie nie ujednolicą zasad przyjmowania studentów na te same kierunki w całym kraju, ten pomysł jest zupełnie nietrafiony – uważa Marcin Czekała, tegoroczny maturzysta. – Dla wielu z nas grudzień to zdecydowanie za wcześnie, by podjąć decyzję, na jakim poziomie chcemy zdać maturę, żeby uzyskać potrzebną liczbę punktów.

Najwięcej wątpliwości mają przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy negatywnie opiniowali projekt rozporządzenia. – Pomysł ministerstwa uderza w porządek prawny i krzywdzi uczniów – uważa Janina Jura, wiceprezes ZNP. – Przede wszystkim – tym rewolucyjnym zmianom nie mogą być poddani tegoroczni maturzyści, którzy o zasadach zdawania egzaminu dojrzałości powinni być poinformowani dwa lata wcześniej. Projekt ogranicza też prawo wyboru młodych ludzi, pozbawiając ich możliwości zmiany decyzji, jeśli zadeklarują zdawanie egzaminu na określonym poziomie. Wątpliwości budzi też system przeliczania punktów.

(sow, masz, aw, ts) – Dziennik Łódzki
ap

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.09.2006 19:48

dokladnie. prawo nie dziala wstecz. Pan Giertych chyba o tym zapomnial zmieniajac zasady maturalne tegorocznym maturzystom. nie mialabym nic przeciwko temu pomyslowi gdybym dowiedziala sie o nim na poczatku pierwszej, wzglednie drugiej klasy. ludzilam sie ze juz w tym roku ominal mnie roszady zwiazane ze zmianami w zasadach egzaminu. niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duzo zamieszania to pewne. Rowneiz jestem tegoroczna maturzystka i chce zdawac matme na poz. rozszerzonym ale wiem ze nie bedzie latwo. Trudno trzeba sie po prostu bardzo dokladnie przygotowac, chyba to nam tylko zostalo. W gre nie wchodzi poziom podstawowy aby dostac sie na dobre studia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tez jestem tegoroczna maturzystka rowniez oburzona planowanymi zmianami. Chcialabym zdawac jezyk angielski i matematyke na poziomie rozszerzonym ale w zwiazku z przedstawionymi zmianami boje sie. Arkusze podstawowy i rozszerzony bardzo sie roznia. Podstawe nie jest tak trudno zdac natomiast poziom rozszerzony wymaga dokladnego przygotowania!!! Nie mozna wprowadzac tak istotnych znian kilka miesiecy przed matura!!! To jest niesprawiedliwe w stosunku do nas!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.09.2006 09:36

to koszmar!!! co jeszcze wymyśli giertych i jego banda?? nie jestem wybitnie zdolna ucznnica, ale z polaka chcialam zdawac mature rozszerzona, zeby miec szanse na jakies studia... teraz zwatpilam... przez 2 lata bylismy przygotowywani do arkuszy podstawowy-rozszerzony, ale oczywiscie REFORMY... co kilka dni jest jakas zmiana!!! DRODZY MINISTROWIE!!!! PAMIETAJCIE ZE PRAWO NIE DZIALA W STECZ I ZE ZANIM WPROWADZICIE JAKIES REFORMY TRZEBA NAM UCZNIOM DAC TROCHE CZASU NA PRZYGOTOWANIE SIE I PODJECIE DECYZJI... niedosyc ze do matury zostalo pol roku, to mamy tylko 3mies. na podjecie tak waznych nie odwracalnych juz pozniej decyzji!!! proponuje wam samym napisac tą mature!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aniu a Ty z jakiego rocznika jesteś?? Dzięki Bogu, że maturę mam już za sobą, udało mi się prawie na styk przed rządami ministra G.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.09.2006 19:49

Ja takze zdaje mature w tym roku i kiedy dowiedzialam sie o najnowszym pomysle naszego ministra, przerazilam sie. w momencie kiedy ktos zdaje mature na poziomie rozszerzonym wylacznie dla wlasnej satysfakcji, najprawdopodobniej zrezygnuje z tego pomyslu. Nikt nie chce miec gorszego wyniku z egzaminu maturalnego (a tak zazwyczaj jest na poziomie rozszerzonym) tylko dla tego ze Pan Giertych zmienia w ostatniej chwili arkusze. Ponadto, kiedy uczelnia respektuje mature podstawowa a uczen ma ambicje na zdanie rozszerzonej, jestem pewna ze jej wynik bedzie przeliczany na niekorzysc ucznia. I kto sie wtedy dostanie na studia? Ten kto zdal mature podstawowa? to jest smieszne. poza tym jakim prawem mozna wprowadzac takie zmiany tegorocznym maturzystom? jest w zasadzie polowa wrzesnia, a ja nie wiem jak bedzie wygladal moj egzamin maturalny. to jest kpina. najgorsze jest to, ze nikt nic nie wie. szkoly sa zdezorientowane, a do konca wrzesnia nalezy zlozyc wstepne deklaracje. i pytam sie: jak nie dziwic sie mlodym ludziom wyjezdzajacym za granice? jak patrzec spokojnie jak ktos ingeruje w nasza przyszlosc? Obawiam sie ze roktorzy uczelni zareaguja na te roszady wprowadzeniem dodatkowych egzaminow, a to przekresla cala idee nowej matury ktora miala byc przepustka na studia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z moich (szczatkowych) informacji wynika, że poziom rozszerzony od teraz będzie z elementami podstawowego. Jednak nikt nie jest ani nam (uczniom) ani nauczycielom powiedzieć, jak ten arkusz będzie wyglądał. A ja, niestety, zdaję maturę wtym roku ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Boże, co za głupota. Byłam pierwszym rocznikiem, ktory zdawał nową maturę i rozdział podstawowa-rozszerzona był sensowny... A to jest głupota w czystej formie. Poziom rozszerzony ma zupełnie inną formułę niż podstawowy - polega na czytaniu źródeł, sprawdzeniu umiejętności pisania o tekście, którego się wcześniej nie znało itp. Wprawdzie odwołuje się też do wiedzy maturzysty, ale generalnie SAMEJ WIEDZY nie sprawdza. Jeśli ten pomysł wejdzie w życie, to logicznym byłoby zmienienie już (prawdopodobnie) przygotowanych arkuszy maturalnych. A poza tym, to kolejny przykład zmiany reguł gry w czasie jej trwania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeden wielki chaos. cieszę się, że zdawałem stara maturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.09.2006 10:23

Myślałam, że moja matura była orgaznizacyjnym koszmarem. Pomyliłam się, to rocznikowi '88 należy szczerze współczuć..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.