Facebook Google+ Twitter

(Nie)Sprawiedliwość

Wiele różnych wydarzeń skłoniło mnie do napisania tekstu na temat taki, a nie inny. Od dawna wiadomo, że sprawiedliwość to temat często ludziom obcy.

Francuski filozof i fizyk Blaise Pascal powiedział kiedyś słowa : "Sympatia lub nienawiść odmieniają twarz sprawiedliwości. " Można więc śmiało twierdzić, że już w trakcie życia Pascal doznał jakiejś przykrości związanej z niesprawiedliwością. W takim razie jest niemal pewne, że ludzie nie byli traktowani tak samo od co najmniej trzystu lat.

Wielu ludzi pokazało jednak, że są na tyle silni, że sprawiedliwe traktowanie nie jest im do niczego potrzebne. Osobistości ze sportu, muzyki, teatru pokazały, że " chcieć to móc ". Nie ma jednak większego sensu wymienianie tych osób i historii ich życia. Chcę skupić się na tym, co mogło spowodować tak wielkie problemy moralne ludzi. Jest przecież jasne, że skoro ktoś jest niesprawiedliwie traktowany, to kto musiał się dopuścić popełnienia niesprawiedliwego wyboru. A skoro ktoś " popisał się nie obiektywizmem to coś musiało go do tego skłonić.

Najbardziej prawdopodobna sytuacja, to pokrewieństwo osoby przyznającej i oczekującej na przyznanie czegoś. Któż nie chcę dobrze dla swojej rodziny. Może pomogę tej biednej Ani, a oni wtedy dadzą mi parę kilo mięsa, jak zabiją świnie. A to, że potraktuję kogoś kto był lepszy nie tak, jak trzeba ? To nic, przecież jeden lepszy wybór świata nie zmieni. Zawsze będzie nie uczciwie na świecie, a mięso swoje zawsze lepsze. Przykładem tego zajścia jest chociażby nękający kiedyś świat nepotyzm, czyli obsadzanie posad kościelnych członkami rodziny. To problem dość przestarzały. To jednak tylko potwierdza, że rodzina ponad wszystko.

On się dobrze uczy, a jakie ma śliczne oczy i taki niewinny się wydaję. Trzeba to nagrodzić. Teraz problem od dawna męczący uczniów - pupilki. Nigdy nie były mądre, ani specjalnie bystre, a nawet nie miały talentu, a zawsze było im dobrze. Ciężko się dziwić, że nikt z nich nie jest dziś nikim ważnym, a tym bardziej lubianych. Ale za to młode lata było bardzo bogate w komplementy i zbędne głaskanie. Na pewno było miło, ale później przyzwyczajenie się do obiektywnego i prawdziwego oceniania musiało być strasznie trudne.

Wiele przykładów można by jeszcze wymieniać, ale po co. Nie lepiej oglądnąć dobry film, poczytać fajną książkę, niż męczyć się moimi wypocinami. Ja nie lubię za dużo pisać, a wy nie lubicie czytać pustych tekstów. Podsumowując: sprawiedliwości nie było nie ma i nie będzie i trzeba to zaakceptować i cały czas rwać z życia co się da, nieraz nawet kosztem pupilków i rodziny pracodawcy. Życie jest brutalne, panie Kowalski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jadziu, Autor ma 16 lat - ma więc prawo do takiego, a nie innego postrzegania świata :) Zresztą lepiej, że kocha się w Pascalu niż w Proudhonie czy Bakuninie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadziu! "Każdy Boga chwali, jak umie" Tak długo czekam! Wiosna! Wiosna! Wieść Radosna! A Pani Oblicze nie mięknie. Przy okazji Wiosny, może by i ono zmiękło? Kiedy to nastąpi ogarnie mnie nie pohamowana radość. A żona zapyta mnie ze zdziwieniem: Czego tak klaszczesz w dłonie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co najmniej, nie wiem od ilu lat, a chciałem nawiązać do słów Pascala. A to. że Kowalski wie lepiej to jestem pewien. W końcu wystarczająco dużo widział i słyszał, żeby wiedzieć więcej niż młody, głupi jeszcze człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety - żałosny bełkot z zadęciem ponad możliwości.

"...że ludzie nie byli traktowani tak samo od co najmniej trzystu ..." - dłużej chłopcze, znacznie dłużej, więc rwij historię bo Kowalski wie znacznie więcej. I to dopiero jest niesprawiedliwość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście! Sprawiedliwość to bardzo poważny, szeroki i głęboki temat. "sprawiedliwości nie było nie ma i nie będzie i trzeba to zaakceptować i cały czas rwać z życia co się da" Smutne, szczególnie, jak słyszy się to z ust młodego człowieka. "Rwanie" nie jest warunkiem, ani koniecznym, ani wystarczającym do godnego życia. Zainteresowania godne pochwały!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.