Facebook Google+ Twitter

Niestabilna sytuacja na Haiti. Ludzie wciąż czekają na pomoc

Epidemia cholery zbiera śmiertelne żniwo na Haiti, którego mieszkańcy przestali już wierzyć, że lawina nieszczęść spadająca na ich kraj kiedyś się zatrzyma.

ONZ wysunęło apel, w którym prosi o 174 miliony dolarów, potrzebne od zaraz. Pieniądze mają http://www.flickr.com/photos/soldiersmediacenter/4290097059/sizes/o/in/photostream/ / Fot. Flickr.com być przeznaczone na podstawowe produkty, które pomogłyby w walce z cholerą lub nawet zatrzymaniem pandemii na Haiti. Mieszkańcy tego niewielkiego kraju potrzebują przede wszystkim czystej wody, urządzeń sanitarnych, żywności i opieki medycznej, o którą stara się ONZ.

Mimo że od potężnego trzęsienia ziemi minął blisko rok, odbudowa kraju przebiega bardzo wolno i mało sprawnie. Haitańczycy pozbawieni swoich domów wciąż czekają na pomoc, stłoczeni w specjalnych obozach, gdzie warunki uwłaczają człowieczeństwu. Pieniądze napływają opornie, ludzie tracą cierpliwość. Warto przypomnieć, że po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, Haiti nawiedził huragan, a w międzyczasie wybierano nowego prezydenta i rząd. Po wyborach zapanował jeszcze większy chaos, a uliczne zamieszki, związane sytuacją polityczną, sparaliżowały kraj niemal całkowicie.

Obywatele Haiti twierdzą, że wybory zostały sfałszowane przez dotychczasowego prezydenta René Prévala. Podobną opinię wyrażają także międzynarodowi obserwatorzy, którzy wysuwają poważne wątpliwości co do uczciwości całego procesu. Kontrkandydat obecnego prezydenta, Michel Martelly (na co dzień popularny muzyk, znany w swoim środowisku pod pseudonimem Sweet Micky), wysunął żądanie rozpisania nowych wyborów w przyszłym miesiącu. Propozycja ta jednak budzi wątpliwości opinii międzynarodowej. Ponowna walka o fotel prezydenta mogłaby jedynie zwiększyć bałagan i zamęt panujący na Haiti.

Po trzęsieniu ziemi wiele możnych krajów obiecało, że tym razem będzie inaczej i Haitańczycy otrzymają wszelką potrzebną pomoc. Na razie jednak możemy czytać głównie o zamiarach jej niesienia. Epidemia cholery objęła około 100 tysięcy osób, z czego 2400 zmarło. Walka z chorobą nie jest trudna, bowiem wystarczy przede wszystkim czysta woda i opieka medyczna. Nie uda się to jednak bez szerokiej edukacji w zakresie profilaktyki dbania o higienę. Potrzebne są pieniądze, których nic nie zastąpi oraz pomoc zewnętrznych obserwatorów, którzy mogliby pomóc w zorganizowaniu szybkich i transparentnych powtórzonych wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A nie było łącznie? Cóż, któryś z redaktorów musiał to zmienić... Ale teraz już poprawione i w "międzyczasie" ponownie jest razem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Mieszkańcy tego niewielkiego kraju potrzebują przede wszystkim czystej wody...

Niestety z tym podstawowym dobrem dla ludzkości nie jest najlepiej, link

"w między czasie" uważam, że pownno byc łącznie: w międzyczasie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.