Facebook Google+ Twitter

Niesterylne igły na polskim rynku

Dwie niemieckie firmy KDM i Henke Sass Wolf, najwięksi producenci igieł na polskim rynku, wypuściły serie źle opakowanych igieł. Uszkodzonych może być nawet 10 proc. igieł wyprodukowanych przez te firmy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kan%C3%BCle.jpgWady w opakowaniach wykryła firma Mifam, konkurent niemieckich gigantów, podczas badań
porównawczych. 17 z 200 sprawdzonych opakowań miało dziury. Niektóre z nich były niesterylne. O zauważonych nieprawidłowościach firma już w czerwcu zawiadomiła Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, który po przeprowadzeniu odpowiednich badan, w październiku podjął decyzję o wycofaniu igieł.

Badania Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych wykazały uszkodzenia w 10 proc. igieł, podczas gdy tylko jedna na milion igieł może być niesterylna, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

- Pierwsze wyniki są przygnębiające. Wszystkie serie, które otrzymaliśmy, miały felerne opakowania, a ponieważ są one bardzo cienkie, to dziur nie widać gołym okiem, tylko pod mikroskopem. Wszystko wskazuje, że chodzi o błąd technologiczny w czasie procesu produkcji – powiedział dla gazety Michał Maurin z Instytutu Leków.

Pomimo zapewnień Pawła Grzesiowskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych Narodowego Instytutu Leków, że igły są odpowiednio transportowane i przechowywane, co zapewnia dodatkową ochronę, niektórzy lekarze ostrzegają przed użyciem niesterylnie zapakowanej igły, bo może to doprowadzić do zakażenia sepsą.

dziennik.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Może lepiej skorzystać z igieł, które są w starych zapsach - dobrze opakowanych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybierałam się na badania krwi, ale chyba jeszcze poczekam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.