Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2893 miejsce

Nieszczęśliwi kochankowie, czyli "Romeo i Julia" w Studio Buffo

Czy Romeo i Julia, bohaterowie tragedii Williama Szekspira, mogliby żyć w naszych czasach? Na to pytanie odpowiada musical Janusza Józefowicza.

Krzysztof Rymszewicz (Romeo), Maria Tyszkiewicz (Julia) / Fot. Studio BuffoMusical "Romeo i Julia" w reżyserii Janusza Józefowicza stanowi współczesną wersję słynnej tragedii Williama Szekspira. Romeo (Krzysztof Rymszewicz) i Julia (Maria Tyszkiewicz) to najsłynniejsza para kochanków w literaturze. Zakochani należeli do dwóch zwaśnionych rodów - Capuletich i Montekich, a ich młodzieńcza, bezkompromisowa miłość nie miała szans na spełnienie.

Krzysztof Rymszewicz / Fot. Studio BuffoAkcja musicalu rozgrywa się w XXI wieku w modnym klubie, a bohaterowie posługują się młodzieżowym językiem (za dialogi odpowiada Bartosz Wierzbięta). W sztuce nie ma nic z oryginalnego tekstu Szekspira, nawet słynnego Romeo! czemuż ty jesteś Romeo! Wyrzecz się swego rodu, rzuć tę nazwę! Także fabuła jest zmieniona, pozostaje jedynie ogólny zarys. Z jednej strony to ciekawy pomysł, który może przyciągnąć młodzież. Z drugiej trudniej jest zrozumieć tę sztukę bez wcześniejszego zapoznania się z oryginałem.

Maria Tyszkiewicz (Julia) / Fot. Studio BuffoDużym walorem przedstawienia jest muzyka Janusza Stokłosy do tekstów piosenek Jana Wermera. Kilka piosenek szczególnie zapada w pamięć. Pierwszym utworem jest "Świetlista noc" w wykonaniu Krzysztofa Rymszewicza i Marii Tyszkiewicz, czyli Romea i Julii. Cudowna noc tak ciemna jest jak bezmiar wód, jak morza toń - jest tak głęboka. Cudowna noc otula nas i daje nam tajemny znak - że nas ochroni. Bo w taką noc dla naszych serc rozdziera się zasłona mroku. I światła blask przenika nas - jak z nieba promień.

Kolejną piosenką jest "Twych oczu blask" w wykonaniu Krzysztofa Rymszewicza. I na mnie patrz by źrenic Twych prawdziwy blask otulał mnie i tym mnie chronił. Niech światła krąg wyznacza drogę, którą będę szedł aż tak bezbronny. W tę ciemną noc już księżyc zgasł, a Twoja twarz jest taka jasna. Gdy oczy swe odwrócisz gwiazdy zgasną. Bo Ty i ja... choć tyle wyznać chcę to brak mi słów, są nic niewarte, bo kocham Cię!

Świetna jest także piosenka "Boję się" w wykonaniu Marii Tyszkiewicz, która śpiewa ją na chwilę przed zażyciem tajemniczego leku osłabiającego tętno. Boję się. I smutno mi i dręczą mnie przeczucia złe. Bo nawet ksiądz pobłądzić mógł, pomylić się. I chociaż zna modlitwy sens, wie czym jest grzech. Czy wie, jak uratować nas, czy wie. Jak wyrwać nas rozpaczy? Mój kochany! Nie wiemy, dokąd nas szaleństwo gna. Wygnaniem los ukarał ciebie, a ja poślubiam smutek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja mam trochę mieszane uczucia co do tego spektaklu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałem ten spektakl kilka lat temu - rewelacja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.