Facebook Google+ Twitter

Nieterminowe inwestycje miejskie: Wykonawcy tylko od przetargów?

Większość inwestycji miejskich w Szczecinie, nie jest wykonywana w terminie, a jakość prac pozostawia wiele do życzenia.

Inwestycja, przebudowa Pl Żołnierza miała być zakończona 28 listopada. / Fot. Grzegorz SadowskiObserwując na codzień miejskie inwestycje, wydaje się że wykonawcy nie zawsze są przygotowani sprzętowo, fachowo (specjalistycznie) do wykonywanych prac i nie mają odpowiedniej ilości ludzi, sprzętu i materiałów, aby te inwestycje wykonać w terminie. Dlatego też większość miejskich inwestycji nie jest wykonywana w terminie, np: Aleja kwiatowa, przebudowa ul. Potulickiej, obecna przebudowa Placu Żołnierza i prawdopodobnie inwestycja Szczeciński Szybki Tramwaj.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest to, że większość miejskich inwestycji jest wykonywanych przez podwykonawców (wykonawcy są tylko od przetargów, a następnie zlecają wykonanie prac podwykonawcą), którzy w większości zatrudniają ludzi z ulicy. Dlatego jak się patrzy na organizację i jakość wykonywanych prac, to od razu widać, że nie robią tego fachowcy, tylko przyuczeni ludzie z ulicy, np: jakość wykonania chodników na pl. Żołnierza.

Drugą z przyczyn takiej sytuacji jest tzw; porywanie się "z motyką na słońce", firmy wykonawcze aby wygrać przetarg z firmami uznanymi na rynku, obniżają kosztorys do granicy opłacalności (absurdu), wygrywają przetarg, ale nie są przygotowane sprzętowo, specjalistycznie, organizacyjnie do wykonywania takich inwestycji. Zlecają więc podwykonawstwo mniejszym firmom zatrudniającym ludzi z ulicy, jednak te nie mają dostatecznej ilości sprzętu, ludzi aby zagospodarować cały front robót, np. nikt nie pracuje na odcinku prac SST od Basenu Górniczego do Mostu Długiego (zastanawia, czy nie przedwcześnie zamknięto dla ruchu ten odcinek trasy tramwajowej).

Gdy byłem w sanatorium w Kołobrzegu, miałem w pokoju sąsiada (po wypadku), który był właścicielem kilku firm budowlanych i często brał udział w przetargach na prace nawet w Szczecinie. Zapytałem się go, czy ma stałą kadrę specjalistycznych pracowników. Odpowiedział mi, że na stałe to pracuje tylko zarząd firmy (notabene składający się z członków jego rodziny - firma rodzina) a pracowników zatrudnia jak zdobędzie jakieś zlecenie (kilku znajomych i resztę z ulicy). Zapytałem, jak pracując takimi niefachowcami może liczyć na dotrzymanie terminu prac. To nie problem, zarząd jest właśnie od tego aby wykombinować (znaleźć) jakiś powód, jakieś utrudnienia w realizacji prac, aby można było przedłużyć termin wykonania prac i aneksować kosztorys (oczywiście na plus).

Cóż, przy takiej praktyce, nie możemy liczyć na terminowe wykonywanie inwestycji miejskich, chyba że miasto zamieści w umowie klauzulę, że wykonawca nie będzie się posiłkował podwykonawcami.

Ps. Przedsiębiorca z Kołobrzegu, nie przyznał się, że jednym z zadań zarządu firmy, jest też szukanie powodu (i sposobu) aby nie zapłacić wszystkiego co się należy tym pracownikom zatrudnionym z ulicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Serial nieterminowych inwestycji miejskich w Szczecinie, ciągle się rozrasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ciągu niespełna 7 miesięcy od zarejestrowania w w24, uzyskałem ponad 50 tys. odsłon na moich 56 artykułach/galeriach (średnia 893,4 na artykuł galerię), co przy dzisiejszym upadku serwisu uważam za sukces. Co prawda, dużo mi brakuje do osiągnięcia rodziny brata Zdzisława (plus Elżbieta i Andrzej), którzy przy 1128704 odsłonach razem, zajmują zaszczytne 45 miejsce w rankingu odsłon "od początku" (a więc są wśród 45 najpoczytniejszych autorów w historii serwisu), przy średniej 1884,3 odsłony na artykuł/galerię. Jednak oni pisali w latach świetności serwisu "tu przeczyta cie milion", a osiągniecie w tej chwili takiej poczytności jest już raczej niemożliwe. Dlatego chcę w tym miejscu podziękować moim czytelnikom i zapewnić, że postaram się aby moje artykuły i galerie były dalej ciekawe i interesujace. Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.