Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33235 miejsce

Nietolerancja, rasizm, homofobia wśród bezdomnych

Homofobia, to norma wśród bezdomnych, a i rasizm nie jest im obcy. Każdy uważa, że jest kimś lepszym od innego. Czasami żal mi innych nietolerancyjnych bezdomnych.

W swoim życiu bezdomnego często spotykam się z rasizmem jako przejawem nietolerancji wśród bezdomnych. Nazywanie ludzi o innych kolorach skóry zwrotami takimi, jak "bambus", "tofik","kitajec", to norma wśród wielu bezdomnych. Powiększająca się emigracja ludzi innych kolorów skóry będzie tylko to zjawisko nasilać, co budzi mój wewnętrzny niepokój. Potrafię zrozumieć innych ludzi bezdomnych, wśród których rasizm jest na porządku dziennym, bo sam myję szyby i czasami widzę np. Rumunów na moim miejscu. Ale potrafię sobie wytłumaczyć, iż też są głodni i mają potrzeby. Póki nie czepiają się mnie, ja również ich toleruję i potrafię ustąpić, bo pewne japońskie przysłowie mówi: "Ustąp a wygrasz".

Natomiast nie rozumiem postaw typowo homofobicznych w kawiarence w holu głównym dworca, do której często chodzę. Byłem świadkiem przejawu homofobii wobec klienta owej kawiarenki. Siedząc i klikając widziałem, że ktoś miał przyklejoną kartkę na plecy z napisem “gej”. Cóż. Ogarnęło mnie zdziwienie, iż inny bezdomny, który czasami przebywa ze mną w tej samej kafejce, ma tak “zryty” umysł. Podszedłem do tego człowieka z kartką i zerwałem ją dyskretnie.
Zapytał, co na tej kartce było napisane? Odpowiedziałem: nic. Nie chciałem "bić piany", czy wywołać bójki.

Kiedy indziej bezdomny, z którym rozmawialiśmy o życiu i polityce mówił: – jeśli chcesz zmienić świat zacznij od homoseksualistów.
Eh..., homofobia sięgnęła w Polsce zenitu! Widzę to po swojej warstwie społecznej. Kiedyś w Krakowie przygodnie poznałem dwójkę bezdomnych. Wypiliśmy troszkę, po czym oni zaproponowali: – skopiemy jakiegoś pedała? Chciałem odejść, ale mój charakter nie pozwolił mi. – Odpuścić? – pomyślałem. – Porozmawiam z nimi na temat tolerancji. Gdy tak szydzili i się przechwalali nagle się odezwałem: – musicie mieć zaburzenia psychiatryczne, jeśli uważacie, że homoseksualistów trzeba tępić. Przecież są ludźmi też jak my, tego samego koloru skóry, narodowości. Zaczęli głośno się śmiać, więc im odpowiedziałem: – zachowujecie się jak naziści! Po czym dodałem, że ja jestem bi i
sadomasochistą. Wprawdzie pociągają mnie bardziej kobiety, ale mężczyzna, gdy mi zaimponuje, również mnie kręci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Wcale udana próba opisania zjawisk niezauważalnych przez osoby mające dom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Salvatore może korzystać nawet z pomocy jakiegoś redaktora w pisaniu bezbłędnie, ale to nie zmienia faktu, że on jest ich autorem.
A sam temat..
Nie jest to nic konkretnego, ale ot takie spojrzenie na bezdomność od strony zjawisk występujących i u domnych..
Mimo że to też coś w formie zwykłego opowiedzenia swoich spostrzeżeń na jakiś temat, fajnie się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bleble, blabla, bleble. szkoda miejsca na stronie. Takie sobie wypocinki bez sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Masz dobrego nosa i świetnie trafiłeś z tematem na czasie ostatnich dyskusji, plus : )

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • - -
  • 17.03.2007 07:14

@wars1000

A czemu nie korzystasz np z Firefoksa2 ze słownikiem ortograficznym? (do pobrania z firefox.pl) Albo czemu nie sprawdzisz błędów w bazie PWN? Jest przecież darmowy słownik....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwoistość stylu i ortografii stawia pod znakiem zapytania autentyczność Salwadore, vel. warsa.
Skłaniam się do teorii iż Salwadore jest człowiekiem wykształconym, zbierającym w środowisku bezdomnych doświadczenia dla sobie znanych celów. Psycholog? Socjolog? Pisarz?
Błędy ortograficzne bowiem w wypowiedziach warsa są zbyt liczne i chyba "naciągane" - jakby piszący na siłę kaleczył wyrazy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

e...tam czepiasz się po prostu człowieku a błedów sie nie wstydze jestem słabo wykształcony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Salvatore, widze ze redakcja ma z Tobą sporo roboty, jeśli teksty piszesz z taką ilością błedów jak ten komentarz. A tekst, wg mnie taki o niczym. Mało ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cóż...czułem to w moczu iż ten artykół wywoła burze Emenefikx to ja ten sam a co? pewnie masz jakies problemy do homoseksualistów eh.....ja nie mam i lubię ich bo niby czemu nie miałbym tych ludzi lubieć? wiem dzielą nas kwestie wychowawcze bo homofobia moim zdaniem bieze się z tego własnie Tolerancja Tolerancja to podstawa demokracji pamiętajmy o tym!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm. Czy wars100 to aby na 100% ten sam Salwatore Jurkowski, który pisał dobre, świeże, czasem nawet liryczne teksty :/ ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.