Facebook Google+ Twitter

Nietypowa pogoda sprzyja grypie i zapaleniom płuc

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-01-18 07:10

Nawet o ponad połowę mniejsza frekwencja w przedszkolach to efekt zwiększonych zachorowań dzieci. Chorują na infekcje dróg oddechowych i grypę jelitową. Lekarze apelują do rodziców, by ograniczali wizyty swoich pociech w miejscach publicznych. Epidemii jeszcze nie ma, ale lekarze biją na alarm.

fot. Dziennik Łódzki/GałasińskiMałych pacjentów przybyło w szpitalu w Łagiewnikach. - Dzieci z powikłaniami oraz ciężkimi zapaleniami płuc i oskrzeli jest w ostatnich tygodniach kilkakrotnie więcej niż zwykle - mówi dr Anna Pankowska, ordynator oddziału chorób płuc dla dzieci młodszych w szpitalu w Łagiewnikach.

- Od kilku dni przyjmuję ponad 50 pacjentów dziennie - mówi dr Jacek Kidoń z przychodni przy ul. Leczniczej. - Wśród mniejszych dzieci przeważają infekcje dróg oddechowych. U starszych najczęściej diagnozujemy grypę jelitową oraz anginę, a nawet krztusiec. Zwykle kończą się one przynajmniej kilkudniowym pobytem w domu, choć w wielu przypadkach, zanim dziecko trafi do przychodni zdąży zarazić przynajmniej kilka osób. Dlatego przedszkola i żłobki świecą pustkami.

W Przedszkolu nr 55 na Retkini z 25-osobowej grupy maluchów, przychodzi zaledwie 10. - Najwięcej chorych jest wśród najmniejszych przedszkolaków - mówi Joanna Poselt, dyrektor przedszkola. - Staramy się uczulać rodziców, żeby nie przyprowadzali dzieci z objawami przeziębienia i zwykle stosują się do tych zaleceń. Z posyłania dzieci do przedszkola rezygnuje coraz więcej osób.

- Rodzice, których dzieci często chorują, wypisują malucha z przedszkola na zimowe miesiące i wracają do nas dopiero wiosną - mówi Katarzyna Dróżkowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 10.

Specjaliści obwiniają za wzrost liczby zachorowań wysoką, jak na tę porę roku, temperaturę. - Czekamy na mróz jak na wybawienie - tłumaczy dr Kidoń. - Nawet niewiele kresek poniżej zera zahamuje rozwój wirusów.

(masz) - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.