Facebook Google+ Twitter

Nietypowe przestępstwo w Olsztynie. Okradziony gracz MMORPG

Gry MMORPG toczone są w internecie, jednak skutki rozgrywki mogą być jak najbardziej realne. Mieszkaniec Olsztyna złożył na komendzie wojewódzkiej policji zawiadomienie o kradzieży wirtualnego mienia.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:HPLaptopzv6000series.jpgGry, których rozgrywka toczy się przy użyciu internetu, skupiają coraz więcej graczy. Ci wykonując kolejne zadania rozwijają swoje postaci, zdobywając również przydatne przedmioty i magiczne artefakty. Im rzadszy przedmiot, tym większa jego wartość, również ta liczona rzeczywistym pieniądzem.

Jak informuje www.rp.pl sam poszkodowany skrupulatnie wylicza poniesione straty - buty, tarcza, naszyjnik, bransoletki i hełm. Wszystko o łącznej wartości 900 złotych. Na potwierdzenie swoich racji przedstawił on wydruki przelewów bankowych, powiązanych z zakupem poszczególnych przedmiotów. - Doniesienie potraktowaliśmy poważnie. Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające - powiedziała przedstawicielka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Izabela Niedźwiedzka. Jak na razie weryfikowane są adresy IP osób biorących wspólny udział w rozgrywce z poszkodowanym.

Kradzieź czy nie kradzież? W szkołach wybuchają bójki z powodu MMORPG.

O ile postępowanie przebiega w miarę sprawnie, trudnością może być precyzyjne określenie kwalifikacji prawnej przestępstwa. Sprawcy grozi postawienie zarzutu przywłaszczenia własności, ale wraz z dalszymi postępami śledztwa może ona ulec zmianie na oszustwo, czy nawet kradzież. "W przypadku tej ostatniej, sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności." - dodaje Izabela Niedźwiedzka.

Dla olsztyńskich policjantów jest to pierwsza sprawa tego typu. Jednak patrząc na rozwój, oraz wzrost popularności gier MMORPG można spodziewać się kolejnych. Na całym świecie doszło już do kilkunastu spraw sądowych, gdzie stronami byli gracze, wcześniej oddający się wspólnemu hobby. Jak widać, wirtualna rzeczywistość potrafi przenikać do tej prawdziwej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Polityka też o tym pisała

Komentarz został ukrytyrozwiń

ach sory za błędy.i wiadomo już jak gry działają i jak są chronione..:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

heh..www.prisonwars.pl w top gram..tu macie..nieco wulgarną odpowiedz..koleśia co przez pare dni z teroryzował gre.
dla mnie film nie podlega dyskujci..bo nie gram w to dzień..tylko kilka miesięcy..i to i owo wiem..nawet znajdziecie mnie na pierwszym scrreene.ale nie zaznaczony na czerwono.obejżyjecie..i sobie osodzajcie http://www.youtube.com/watch?v=eIBAEdQyxls

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie zastanawia to, w jaki sposób go w tej grze okradziono. Bo jeżeli sama gra zakłada, że daną część ekwipunku swojej postaci w grze można stracić np. w starciu z innym graczem, to całe dochodzenie nie miałoby sensu. Ale jeśli ktoś zrobił to podstępnie i niezgodnie z regułami gry, to już inna bajka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam sprawę sprzed paru lat, bodajże z kolei, gdzie w pozwie rozwodowym małżonkowie ostro sądzili się o wspólne konto bodajże w Silkroad Online, które założyli i prowadzili wspólnie. Dogadali się w sprawie domu, samochodu, pieniędzy, ale o konto w grze i cały "majątek" z nim związany bój był zaciekły. Nie pamiętam niestety, jak się sprawa skończyła:) Swoją drogą grałam kiedyś w tego typu gry i faktycznie ludzie byli załamani po zhackowaniu im kont i wykradzeniu wartościowych przedmiotów, postacie traciły wtedy całą wartość i nie można było już nimi za bardzo grać. Jeśli ktoś spędza w takiej grze większość czasu to rozumiem, że dla niego to jest realna strata, na identycznej zasadzie, jakby ktoś ukradł mu pieniądze, auto czy komputer.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezupełnie chore;)
Możliwe, ze mam błędne wiadomości, ale on udostepnił komus konto i wtedy mu ukradziono;)
A pierwsza zasada gierm on-line brzmi "Hasła nie podawaj nawet adminowi" - bez niego co trzeba załatwi;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące zagadnienie. Zwłaszcza dla mnie, bo na grach generalnie się nie znam i nie korzystam. Natomiast popieram każdy sposób tępienia wyciągania łapek po cudzą własność, czy to realną czy to wirtualną. Do tej drugiem można przecież zaliczyć także zdjęcia, artykuły, muzykę wykradaną z internetu. Dopóki nie opuszczą komputera złodzieja są jak najbardziej w postaci "wirtualnej". Dziękuję za podjęcie tematu na czasie i trzymam kciuki za powodzenie śledztwa. Pozdrawiam, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero teraz? link

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla mnie to jest chore

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najprawdopodobniej napastnicy byli lepiej uzbrojeni;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.