Facebook Google+ Twitter

Nietypowe wydarzenia kulturalne w stolicy

Co można robić w Warszawie, czego nie można robić gdzie indziej? Gdyby nie to pytanie od koleżanki z innego miasta, nie zainteresowałabym się podobnym tematem. No właśnie, kina, teatry i kluby są wszędzie. Gdzie więc warto się wybrać?

 / Fot. Fir0002, CC 3.0W poszukiwaniu czegoś wyjątkowego, zaczęłam grzebać w wydarzeniach kulturalnych i znalazłam studnię bez dna.

Mało wiemy o tym, co (wartego uwagi!) dzieje się w stolicy. Nawet ja, mieszkanka Warszawy, nie wiem, że omijają mnie świetne imprezy. Dlatego postanowiłam zerknąć, gdzie warto się wybrać. Okazało się, że znalazłam kopalnię świetnych koncertów i festiwali, o których wie tylko garstka osób. Wymienię te, które najbardziej przykuły moją uwagę.

Coś dla melomana


Pytam znajomych (również mieszkających w Warszawie): „Wiecie, że teraz trwa u nas spory festiwal „Warsaw Music Week?” , nikt o tym nie słyszał, a przecież codziennie przechodzimy, nawet w drodze na studia, obok miejsc, gdzie to się dzieje".

Seria koncertów w 14 najpopularniejszych warszawskich klubach i salach koncertowych, w których brało już udział ponad 60 artystów zagranicznych i 90 wykonawców z Polski.

Festiwal powstał w 2009 r. podczas starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy 2016. I choć nie wygrała, postanowiono corocznie organizować muzyczny tydzień. Właśnie trwa jego 4. edycja. Na jego program składają się koncerty i imprezy klubowe a celem jest promowanie i prezentowanie kultury klubowej Warszawy. W tym roku można było, lub jeszcze będzie, zobaczyć The Raveonettes, 29 września, Basen ; Trupa Trupa, 3 października, Sen Pszczoły ; Burn Studios pres. 3 urodziny U Know Me, 4 października, 1500m2 ; Bubliczki, 4 października, Sen Pszczoły ; From Brighton to Warsaw, 5 października, Czystaojczysta ; From Brighton to Warsaw, 5 października, Sen Pszczoły ; 65daysofstatic, 6 października, Basen.

Według wyliczeń w poprzednich trzech latach bawiło się na nim łącznie 50 tysięcy osób. Bilety są dużo tańsze niż na oblegane festiwale typu Open’er, kosztują 70-90 zł. To nawet o 200 zł mniej! Warto czasem zobaczyć coś innego. Zadziwiające jest tylko, dlaczego tak mało osób wie o takich akcjach?

Festiwale teatralne


Październik zaoferuje nam również festiwal teatralny Femina w Domu Kultury Rakowiec. Od 25 do 17 potrwa seria spektakli, za które zapłacimy grosze w porównaniu ze zwykłymi sztukami – 20zł bilet normalny, 10 ulgowy. Warto wpaść i zobaczyć trochę inna twarz teatru. Będą to nie tylko spektakle dla dorosłego widza, ale także dla najmłodszych.

Od 7 października w Instytucie Teatralnym, przy ul. Jazdów 1, możemy zobaczyć VIII Międzynarodowy Festiwal Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych. W programie tej j imprezy znajdą się występy londyńskiej grupy Rouge 28 Theatre, wywodzącego się z Aten Merlin Puppet Theatre, a także polskich grup – Teatru PINOKIO z Łodzi oraz Malabar Hotel i Walnego-Teatru z Warszawy.

Festiwal odbywa się po raz ósmy. Organizatorzy chcą przełamać stereotyp łączący teatr lalek jedynie z przedstawieniami dla dzieci i kierują spektakle do dorosłych. W tegorocznym programie przewidziano występy najlepszych grup teatralnych z całego świata specjalizujących się we wciąż mało znanej dziedzinie jaką jest lalkarstwo.

Imprezy Filmowe


11 października w rozpocznie się 29. Warszawski Festiwal Filmowy. WFF jako jedyne w Polsce i jedno z zaledwie czternastu na świecie wydarzeń filmowych jest oficjalnie uznawane przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych, jako międzynarodowy konkursowy festiwal filmowy.

W tym roku w ramach imprezy, można będzie obejrzeć „W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni. Drugim filmem wyświetlanym w ramach tego wydarzenia jest „Ida” Pawła Pawlikowskiego, wielokrotnie nagradzanego reżysera. Zobaczymy też „Heavy Mental",szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tak zwanego „normalnego" życia. Ostatnim dziełem jest „Powrót” Ewy Bukowskiej, historia o żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie.

WFF będzie trwał do 20 października w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Multikinie Złote Tarasy.

Agnieszka Osiecka i „Filmowo mi..”


Od 4 października w Wilanowie będzie można zobaczyć polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969.

Ponad 250 polskich powojennych plakatów, autorstwa najwybitniejszych artystów ubiegłego stulecia, recenzje filmowe Agnieszki Osieckiej, projekcje filmów, spotkania z artystami – już w październiku świat X Muzy zagości w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Nowa wystawa „Filmowo mi…" to wyjątkowe połączenie obrazu z poezją, któremu towarzyszyć będą liczne imprezy, związane z plakatem i filmem. Nagradzane, poszukiwane przez kolekcjonerów, analizowane przez historyków, osiągające rekordowe ceny na aukcjach. Muzeum Plakatu należy do nielicznych, posiadających nawet unikatowe egzemplarze, występujące już tylko w pojedynczych sztukach. Uzupełnieniem wystawy są nieznane dotąd recenzje i felietony autorstwa Agnieszki Osieckiej.

7. 10 z okazji urodzin Agnieszki Osieckiej 77 aktorów i grupa jej najbliższych przyjaciół na nowo i po swojemu zinterpretują jej najpiękniejsze teksty.

Nagrania utworów, zdjęcia aktorów oraz rękopisy wybranych przez nich wierszy znajdą się na wystawach, których wernisaże odbędą się 7 października 2013 r. o godzinie 20:00 w Warszawie (Kino Atlantic). Interpretacji wierszy w Warszawie w Kinie Atlantic będzie można wysłuchać jedynie 7 października na ASUS Fonepad zamontowanych obok rękopisów.
Podczas wernisażu w Warszawie odbędzie się także pierwsza publiczna ekspozycja fragmentów rękopisu Agnieszki Osieckiej „Co każdy chłopiec wiedzieć powinien?" przekazanego na tę okoliczność przez Annę Nehrebecką.
Na otwarciu wystawy będzie można zobaczyć film dokumentalny pt. „Agnieszka".

Podsumowując i patrząc na to, co napisałam powyżej, oprócz powszechnie znanych zabytków, w stolicy jest mnóstwo wyjątkowych miejsc do zobaczenia. Liczne, oryginalne wydarzenia kulturalne, których próżno szukać poza Warszawą, zachęcają do odwiedzin. Mimo, że o mniejszych i nietypowych imprezach słyszy się rzadziej niż o tych wielkich, ściągają coraz więcej pasjonatów, a Warszawa wyróżnia się dzięki nim i ma szansę zostać kiedyś Europejską Stolicą Kultury.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.