Facebook Google+ Twitter

Nietypowi turyści nie zwiedzają Wawelu ani Sukiennic

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-07-31 20:14

Wysłuchać hejnału, wejść na Wawel, siąść w kawiarni na Kazimierzu - po to najczęściej przyjeżdżają do Krakowa turyści. Są jednak i tacy, którzy chcą... ostrzyc psa lub zrobić kurs na wózek widłowy.

- Zdarzają się najróżniejsze przypadki - mówi Małgorzata Lorek z Małopolskiego Centrum Informacji Turystycznej - pamiętam, że zagraniczny turysta chciał u nas znaleźć i kupić popiersie Chopina. Ludzie szukają płytek ceramicznych B1 i B2, śrubokrętów. Ostatnio pytali, gdzie można kupić wentylatory. - Zdarzyło się też, że zagraniczny turysta chciał zdobyć strój do wspinaczki - mówi Grzegorz Nowosielski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Niektórzy chcą kupić polską flagę albo koszulkę Wisły. - Od jakiegoś czasu, dużo osób przyjeżdża, by poprawić swoją urodę. Szukają dentystów i chirurgów plastycznych. Albo chcą kupić sobie perukę - mówi Katarzyna Gądek, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta.

Chcemy zobaczyć mumie

Zdarzają się też zapaleńcy, przyjeżdżający specjalnie, by obejrzeć rzadkie eksponaty. Pewien Japończyk chciał zobaczyć jedyny na świecie egzemplarz samolotu Me 209, w zbiorach Muzeum Lotnictwa. - Zadzwonił z 2-3-miesięcznym wyprzedzeniem. Umówiliśmy się na konkretną godzinę, przygotowaliśmy eksponat, który jeszcze wtedy znajdował się w magazynie, i czekaliśmy - opowiada Krzysztof Radwan, dyrektor muzeum. - Zaproponowaliśmy herbatę ale Japończyk podziękował, bo zaraz musiał wracać do Tokio. Pasjonat przyleciał do Krakowa na jedną tylko godzinę.

Zdarzają się grupy hobbystów, którzy odwiedzają co roku Muzeum Inżynierii Miejskiej, by zobaczyć fiata 125 p. - Pochodzącego z pierwszego roku produkcji - 1968 - w najmodniejszym wtedy kolorze kości słoniowej - opowiada Waldemar Brzoskwinia z MIM. - Ekipa turystów z Budapedsztu, przyjechała specjalnie po to, by nacieszyć się czterema warszawami z końca lat 50.tych, m.in. rzadkim modelem 204p - dodaje Brzoskwinia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.