Facebook Google+ Twitter

„Niewidoczni” - III etap kampanii „Użyj wyobraźni”

„Niewidoczni”, to piesi, a zwłaszcza dzieci, którzy w starciu z rozpędzonym autem nie mają szans.

 / Fot. Mat. prasoweJesień i zima to pory roku kiedy ginie najwięcej pieszych. Są niewidoczni na drogach. Dlatego właśnie jesienią rozpoczyna się ta ważna akcja zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KG Policji. Partnerami są: Ministerstwo Infrastruktury - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz PZU.

Kim są tytułowi „Niewidoczni”? To niechronieni użytkownicy dróg – przede wszystkim piesi, a także rowerzyści, których ze względu na pogodę jesienią i zimą jest jednak znacząco mniej.
Co roku na polskich drogach ginie blisko 6 tysięcy, a rannych jest ponad 60 tysięcy ludzi. Niestety jesteśmy tu liderami w UE.

Skąd się biorą te przerażające liczby? Prawda wydaje się brutalnie prosta. Nie szanujemy ani siebie wzajemnie, ani obowiązującego prawa. Żyjemy szybko goniąc za sukcesem, wszędzie obowiązuje prawo cwaniactwa i silniejszego - na drogach też. Rowerzysta i pieszy na drodze to... nikt! To intruzi i zawalidrogi. Tak myśli i tak traktuje pieszych i rowerzystów większość kierowców aut - a przecież to pełnoprawni użytkownicy dróg.

Mieszkańcy wsi chodzą lub jeżdżą rowerami do sklepu, do pracy, do sąsiadów, na pole, do szkoły... i niestety uważają, że to ich teren i jakby zapominają, że to ruchliwa droga publiczna. Rowerzyści w miastach przejeżdżają przez przejścia dla pieszych tam gdzie powinni rower przeprowadzić, wpadają na pasy pędem roztrącają pieszych, nie zwracają uwagi na czerwone światła. Nawet jeśli jest ścieżka rowerowa wolą jechać po jezdni lub po chodniku. Piesi beztrosko spacerują po ścieżkach rowerowych, wpadają nagle na jezdnię, przechodzą w miejscach niedozwolonych, po zmroku chodzą nieomal niewidoczni dla kierowców aut, bez odblasków, w ciemnych ubraniach.

Piesi i rowerzyści to nie są niewiniątka, bo przecież część z nich nie przestrzega nawet podstawowych zasad ruchu drogowego. Jednak i rowerzyści i piesi, a zwłaszcza dzieci w starciu z rozpędzonym autem są zawsze przegrani - nie mają szans.

„Użyj wyobraźni” to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej, której celem jest poprawa bezpieczeństwa najbardziej zagrożonych użytkowników dróg – pieszych i rowerzystów. Jest to trzecia część kampanii po hasłem „Niewidoczni”, skierowana zarówno do pieszych, rowerzystów jak i do kierowców.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tyle tu prawdy, że dość jak na jeden raz.
www.bicycl.yoyo.pl
Do zobaczenia na szlakach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.