Facebook Google+ Twitter

Niewidoczni piesi na drodze

Nastała jesień, za chwilę będzie zima. Dni stają się krótkie i ciemne. Kilka razy w tygodniu wracam wieczorem samochodem spod poznańskiej miejscowości. Z tej drogi korzystają też piesi i rowerzyści. Nie wszyscy są widoczni na drodze...

Z braku chodnika muszą korzystać z pobocza. W okresie jesienno-zimowym stają się zagrożeniem na drogach. Mimo wielokrotnych akcji ten temat, ludzie w dalszym ciągu nie stosują się do porad. Rzadkością na polskich drogach jest pieszy ze światełkiem odblaskowym, kamizelką czy odblaskową opaską na ramię. Piesi przeważnie ubrani są na ciemno, nie wiedząc, jakie zagrożenie niosą dla siebie i innych uczestników ruchu. Kierowcy, którzy czytają mój artykuł na pewno znają ten problem.

Proszę zapoznać się z filmem do którego kieruje ten link. Pan Grzegorz, główny bohater tego filmu dokładnie opisał sytuację, z którą osobiście spotykam się zarówno ja, jak i inni kierowcy na drogach. W związku z tym apeluję do pieszych i rowerzystów! Używajcie światełek odblaskowych według zaleceń, to Wam nie zaszkodzi. Światełka nie spowodują, że staniecie się widoczni, ale poinformują kierowców o waszym istnieniu, migając światłem odbitym z samochodowych reflektorów. Pomyślcie wychodząc z domu, czy nie będziecie wracać po ciemku, czy nie warto malutkim światełkiem zwiększyć prawdopodobieństwo waszego szczęśliwego powrotu do domu, w którym czekają Wasi bliscy.

Poniżej umieściłem drastyczny film zarejestrowany przez kamerę przemysłową. Film ten, pokazuje typowy obraz, jak widzą kierowcy pieszych przez szybę samochodu na drodze. Wcale ich nie widzą.
Proszę zapoznać się z tym drastycznym materiałem i wziąć sobie głęboko do serca ten wypadek na drodze.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (13):

Sortuj komentarze:

Wielka prawda : Bądź widoczny na drodze -noś odblaski .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny temat. Myślę, że jest wielu pieszych i rowerzystów, którzy rzadko jeżdżą autem, nie wiedzą o tym, że kierowcy zwyczajnie nie widzą ich wieczorem przez szybę samochodu. Wielu myśli, że skoro auto ma światła, to wystarczy. Trzeba edukować dzieci i prosić, by przekazywały rodzicom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu i Andrzeju, to właśnie jest sedno naszego jestestwa. Zachęcam do odwiedzenia strony www.bicycl.yoyo.pl
gdzie widać od jakiego już czasu jeździmy rowerami odpowiednio oznakowani.
Niektórzy się śmieją, ale lepiej jesteśmy postrzegani przez kierowców...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł dobry - to nie ulega wątpliwości, ale.... - Swiat bylby piękniejszy i bezpieczniejszy ; )) gdyby bylo więcej rowerzystów a mniej, o wiele mniej...samochów na drogach! - Gdyby ludzie więecej korzystali z ogólnie dostepnych środków miejskiej komunikacji ; )) a nie za każdym g... wsiadali do swego pocisku!

W Hamburgu są dni kiedy odbywają się biegi maratońskie przez całe miasto. Wówczas miasto dla ruchu kołowego jest zamkniete! Jedynie na obrzezach mozna jechaó samochodem. Takie pomysly są do naśladowania!!...

Kamizelki z paskami & światelkami odblaskowymi oczywiście też! Ale...pamiętaj że jako czlowiek przyszłeś nagi na ten świat, a nie w blaszanej samochodowej puszce!!!....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2009 22:44

Tadeusz:) materiał na topie i trafiony w przysłowiową 10 ja zaledwie mogę 5* Faktycznie duża wina leży po stronie rowerzystów jak i pieszych. Chciało by się rzec, że sami sobie winni, ale czy tak musi być? Może poprzez propagowanie takich akcji, dotrze w końcu ludzi że to chodzi nie tylko o ich bezpieczeństwo, ale i kierowców. Proponuję hasło: "PAMIĘTAJ URODZIŁEŚ SIĘ BEZ CZĘŚCI ZAMIENNYCH" widziałem taką planszę już :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rowery, szczególnie na wsiach nie są szanowane...

Wystarczy przyjrzeć się jeżdżącym rowerom poza miastem jak i w mieście.
Większość tych rowerów ma nędzne resztki oświetlenia, często tylko wiszący bezwładnie przewód.
Czy to jest zaniedbanie? czy niechlujstwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.11.2009 20:51

Czego się spodziewać od pieszych skoro duża rzesza rowerzystów w małych miejscowościach czy wsiach jeździ bez świateł nie mówiąc już o tych odblaskach !W Finlandii jest wymóg elementów odblaskowych na ubraniach czy plecakach, co by szkodziło u nas być widocznym. Do bezpieczeństwa i wyobraźni nie doroslismy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Madziu
W internecie jest też ciekawy sklep w którym możemy nabyć odblaski. Poniżej podaje link.
http://sklep.wiblask.pl/index.php?osCsid=0427fbb41398ece1d0078f3c76164e2e

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo odblaski można kupić w każdym hipermarkecie. Moim zdaniem powinny być rozdawane za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

do pieszych dodałbym jeszcze rowerzystów, którzy po zmroku jeżdżą bez żadnego oświetlenia
jestem kierowcą zawodowym i nieraz szczególnie w małych miejscowościach, wioskach byłem zaskakiwany przez pieszych lub rowerzystów mających w głębokim poważaniu swoje życie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.