Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29341 miejsce

Niewidomi nadal muszą głosować z pomocą osób trzecich

Niewidomi nie zagłosują samodzielnie w wyborach prezydenckich 2010. Do tej pory nie rozwiązano problemu druku specjalnych kart do głosowania. Wszystko przez przestarzałe przepisy, które w przypadku osoby niewidomej dopuszczają jedynie możliwość pomocy osoby widzącej.

 / Fot. GGG/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MainBraille_LigueBraille.JPGMimo wielu protestów parlamentarzyści do dziś nie poradzili sobie z przeforsowaniem ustawy dotyczącej sposobu głosowania przez osoby niewidome i niedowidzące.
Według obowiązującego prawa, osoby te muszą skorzystać z pomocy osoby trzeciej, co łamie fundamentalną zasadę wyborów, jaką jest tajne głosowanie.

Nowelizację przewiduje opracowywany w sejmie projekt kodeksu wyborczego. Prawdopodobnie następne wybory parlamentarne będą przełomowe dla niewidomych i niedowidzących. Będą już mieli możliwość oddania głosu na specjalnie przygotowanych kartach, zapisanych alfabetem Braille'a. Niewidomi o prawo do głosu upominali się w ubiegłym roku tuż przed wyborami do Europarlamentu.

Źródło:
gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.