Facebook Google+ Twitter

Niewidomi: - Przepisy dyskryminują nas i psy-przewodników

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-02 14:49

Środowiska osób niewidomych i niedowidzących domagają się zmiany przepisów, które - w ich ocenie - niepotrzebnie utrudniają życie i dyskryminują.

Największym kłopotem dla osób korzystających z psów-przewodników jest zakaz ich wprowadzania do niektórych miejsc jak urzędy, przychodnie czy sklepy. Dziennikarka Monika Cieniewska - niewidoma od 11 lat - przekonuje, że Fokus, jej przewodnik nie jest zwykłym psem i nie może być tak traktowany. Wiele zależy od zwykłej ludzkiej życzliwości, ale sprawę warto uregulować - podkreśla Monika.

Gdy osoba niewidoma uzyska już zgodę na wprowadzenie psa przewodnika do urzędu i tak może niczego nie załatwić, bo nie ma prawa podpisywać dokumentów inaczej niż przez akt notarialny: Monika Cieniewska oczekuje, że przepis zostanie zlikwidowany, a osoby niewidome przestaną być w ten sposób wykluczane ze społeczeństwa

Szef sejmowej komisji spraw społecznych i rodziny Sławomir Piechota obiecuje, że sprawa statusu psów - przewodników może zostać uregulowana jeszcze w tym roku, ale kwestia ważności podpisu osoby niewidomej nie będzie łatwa do rozwiązania, bo wymaga zmiany kodeksu cywilnego. Poseł Piechota zaznaczył, ze przepis stosowany wobec niewidomych mówi ogólnie o osobach nieposługujących się pismem - a więc dotyczy na przykład analfabetów i niepełnosprawnych intelektualnie.

Sławomir Piechota podkreślił, że parlament pracuje od 2 lat nad ustawą, która ma przeciwdziałać dyskryminacji osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jednak, szef sejmowej komisji spraw społecznych i rodziny przekonuje, że materia jest bardzo skomplikowana i delikatna, dlatego lepiej pracować wolniej, niż pochopnie podjąć niewłaściwe decyzje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.