Facebook Google+ Twitter

Niewidomy karateka na rowerze

Nastolatek z Kalifornii, który jest niewidomy, jeździ na rolkach, na rowerze, przy zabawie w rzucanie poduszek trafia bez pudła, a nawet gra w gry wideo.

Ben na rowerze / Fot. Tomasz KamińskiŻycie Bena Underwooda, nastolatka z kalifornijskiego miasta Sacramento, prawie niczym nie różni się od naszego mimo że z powodu raka usunięto mu oczy w wieku trzech lat. Lista rzeczy, które potrafi robić bez używania oczu jest daleko dłuższa i bardziej zadziwiająca. Ćwiczy karate, gra w koszykówkę, a nawet piłkarzyki stołowe.

Niespotykana jest także metoda, która mu to umożliwia. Jest jednym z dosłownie kilku znanych ludzi, którym dana jest umiejętność echolokacji. To zdolność postrzegania rzeczywistości przez analizę fal dźwiękowych, które odbijają się od przedmiotów. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, jest ona nieosiągalna dla ludzkiego organizmu. Posiadają ją tylko niektóre zwierzęta jak delfiny, nietoperze, ryjówkowate oraz większość gatunków wielorybów. Na podobnej zasadzie działa sonar.

Ben Underwood nie ma oczu. Codziennie wkłada specjalne protezy. / Fot. Tomasz KamińskiCokolwiek Ben robi, kląska językiem. Ten dźwięk jest częścią jego osobistego sonaru. Z ukrytej mocy tego dźwięku Ben zdał sobie sprawę przypadkiem i zupełnie instynktownie, gdy był mały. Jest to inny świat i inne wrażenia. Jak opisuje, na przykład dźwięki, jakie wydają ludzie są takie same jak te, które wydaje powierzchnia wody.

Nadzieję wielu innym niewidomym może dać to, że najwięcej Ben jednak zawdzięcza nie tyle samej nietypowej zdolności, co swojej mamie i jej zachowaniu. Postawa pani Aquanetty pozwoliła Benowi nie skupiać się na zwalczaniu kompleksów i przeszkód, lecz żyć w przeświadczeniu, że ich nie ma. Ben nigdy nie doświadczył ani specjalnej troski czy ulgowego traktowania, ani narzucania czy wmawiania ograniczeń z powodu braku widzenia. Dzięki temu, że rodzina nie postrzega go za niepełnosprawnego, on sam także o sobie tak nie myśli. Według mamy ślepota jest upośledzeniem tylko wtedy, kiedy ją za taką uważamy w naszych głowach.

Ben podczas gry w piłkarzyki stołowe. / Fot. Tomasz KamińskiPodczas jednej z rozmów nagranych i umieszczonych na Youtube, przyznaje, że na co dzień nie robi tych rzeczy, które prezentował przed telewizyjnymi kamerami. Oczywiście potrafi to robić, ale najbardziej lubi karate i… futbol amerykański. Jest to o tyle logiczne, że są to sporty kontaktowe, a zatem wspomaga go w nich w dłużej mierze zmysł dotyku, a nie sam słuch.

Ben Underwood od dwóch lat jest znaną postacią w USA. Napisał o nim prestiżowy magazyn „People”, wystąpił w jednym z najbardziej popularnych talk show tego kraju "Oprah Winfrey Show", a na Youtube jest kilkanaście filmików o Benie (hasło w wyszukiwarce: Ben Underwood). W Polsce Wiadomości24.pl są pierwszym medium, które opisuje tę piękną historię.

Zobacz jeden z filmów na Youtube Ben and Aquanetta

Źródła: CBS News, ABC News, Youtube

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

all
  • all
  • 30.12.2010 17:23

to prawda choć rzeczywiście trudno w to uwierzyć..
echolokacja jest super (;

Komentarz został ukrytyrozwiń

wyszperane, wyszukane, ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie - wierzyć się nie chce. Czy ktoś w to wierzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.