Facebook Google+ Twitter

Niewidomy rolnik został "Człowiekiem bez barier 2009"

Piotr Kalinowski został dziś ogłoszony "Człowiekiem bez barier 2009", a cztery inne osoby otrzymały wyróżnienia. W Warszawie odbyła się gala finałowa VII edycji konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Statuetki dla zwycięzców konkursu "Człowiek bez barier" / Fot. www.czlowiekbezbarier.plW czwartkowe popołudnie członkowie, pracownicy i sympatycy warszawskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji spotkali się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II na gali finałowej konkursu "Człowiek bez barier". Plebiscyt odbył się po raz siódmy. W tym roku tytuł honorowy "Człowiek bez barier 2009" przypadł 26-letniemu Piotrowi Kalinowskiemu, niewidomemu rolnikowi z małej wioski Bredynki, położonej koło Biskupca w województwie warmińsko-mazurskim.

Pan Piotr dwa lata temu całkowicie utracił wzrok. Pomimo tego podjął się prowadzenia gospodarstwa rolnego, które przekazali mu jego rodzice. Dziś rozwija swoje gospodarstwo i ma wiele planów na przyszłość. Naprawia sprzęt rolny swój oraz sąsiadów, dla których jest wzorem dobrego gospodarza.

Wyróżnienia otrzymało też czterech innych finalistów: Małgorzata Tokarska z Warszawy - niepełnosprawna ruchowo właścicielka pierwszego w Polsce licencjonowanego, internetowego biura podróży dla osób starszych i niepełnosprawnych. Przemysław Sobieszczuk z Katowic - założyciel i prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk skupiającego chorych na rzadką chorobę epidermolysis bullosa, na którą sam cierpi. Radosław Grynczewski z Warszawy - niemówiący, poruszający się na wózku poeta, autor tekstów piosenek, współzałożyciel i kierownik literacki klubu integracyjnego "Nie rezygnuj". Piotr Matusz ze Szczecina - twórca stron internetowych, tłumacz z języka angielskiego, współzałożyciel serwisu Trek.pl, który ze względów zdrowotnych nigdy nie opuszcza swojego łóżka.

 / Fot. Paweł Supernak PAPKonkurs "Człowiek bez barier" organizowany jest od roku 2003, a jego cel to promowanie postaw osób niepełnosprawnych, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności oraz mogą stać się wzorem postępowania dla innych ludzi. W poprzednich edycjach uhonorowanych zostało łącznie 31 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W grupie tej są zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy. Mieszkają w całej Polsce i wykonują różne zawody. Wspólną cechą wszystkich laureatów jest ich aktywność zawodowa i społeczna oraz nieustanna chęć niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Patronat nad konkursem objęli m.in. Małżonka Prezydenta R.P. Maria Kaczyńska, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych min. Jarosław Duda.

Tegoroczna gala uświetniona została recitalami znakomitych tenorów: Wiesława Pawlaka i Ewy Lewandowskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Niesamowity człowiek! Brawa za relacje dla Grzegorza!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2009 18:21

Podziwiam wielki hart ducha. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Piotr może być wzorem nie tylko dla innych osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim dla wielu innych rolników, którym mimo dobrego zdrowia "nie opłaca się' zajmować gospodarstwem.
Gwiazdki dla Autora - o takich ludziach trzeba pisać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2009 18:09

Podziwiam Popieram Gratuluję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 :-) Też chciałabym tam być..

Bardzo cieszy że coraz częściej osoby niepełnosprawne które po mimo swoich problemów działają są pokazywane światu i doceniane - myślę że to dobra droga do aktywizacji innych i taki impuls "ja też potrafię"

Wszystkim którzy mieli szansę wziąć udział gratuluje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.