Facebook Google+ Twitter

Niewidzący pełnosprawni w pracy... przy komputerze

Osoby niewidome i niedowidzące mają możliwość korzystania z komputerów za pomocą tzw. programów czytających i powiększających. Dzięki nim mogą swobodnie pracować z większością oprogramowania typu przeglądarki internetowe, edytory tekstów.

W naszym społeczeństwie pokutuje wciąż przekonanie o niezaradności osób niewidomych. Tymczasem w pracy z komputerem wykonują oni wszystkie czynności tak samo sprawnie, jak osoby widzące. Niewidomi wyposażeni w programy czytające swobodnie korzystają z zasobów komputera i internetu. Program czytający (ang. screen reader) przetwarza zawartość ekranu monitora na mowę syntetyczną. Screen reader czyta to, co widzący widzą. Osoby niedowidzące radzą sobie w pracy z komputerem równie dobrze. Korzystając z oprogramowania powiększającego, nie mają problemów z większością operacji wykonywanych na komputerze.
niewidomy - praca przy komputerze / Fot. Agencja IArt
W Polsce w powszechnym użyciu funkcjonują dwa programy czytające Jaws i Window Eyes. Pracuje na nich ok. 90 proc. wszystkich niewidomych korzystających z komputerów. Programy wyposażone są w szereg funkcji usprawniających pracę. Informują, w którym miejscu aktualnie użytkownik się znajduje, jakie aktualnie ma otwarte aplikacje, które w danym momencie się otwierają, etc. Praca z programem czytającym opiera się na pracy z klawiaturą. Dlatego screen readery wyposażone są w szereg skrótów klawiaturowych ułatwiających nawigowanie.

Wielu niewidomych dobrze radzi sobie w internecie. Aktywnie przeglądają serwisy www, biorą udział w dyskusjach na forach, korespondują za pomocą poczty e-mail. Największym problemem dla nich są jednak strony internetowe. Serwisy są przygotowywane przy użyciu różnych technologii i narzędzi, przez mniej lub bardziej przypadkowe osoby. Dlatego w celu ujednolicenia sposobu przygotowywania serwisów www organizacja W3C (World Wide Web Consortium) przygotowała standard WAI który znajdziesz tutaj. (Web Accessibility Initiative). Określa on precyzyjnie, w jaki sposób serwisy powinny być przygotowywane, aby były dostępne m.in. dla osób niewidomych i niedowidzących. Serwisy przygotowane zgodnie ze standardami są bez najmniejszych problemów odczytywane przez programy czytające.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.