Facebook Google+ Twitter

(Nie)wiedza amerykańskich dziennikarzy o "polskich obozach koncentracyjnych"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-26 11:56

W najważniejszych mediach Stanów Zjednoczonych nadal spotykamy określenia typu "polskie obozy" czy "nazistowska Polska". Najwyraźniej dziennikarze nie mają świadomości, co piszą. Trudno powiedzieć co gorsze - brak wiedzy czy umyślne przeinaczanie historii.

Jak czytamy w "Życiu Warszawy", Polonia w Ameryce oburzyła się, gdy przeczytała w dzienniku "New York Times", że Georges Mathé, członek francuskiego ruchu oporu "został aresztowany i w wagonie bydlęcym wysłany do polskiego obozu koncentracyjnego".

To nie pierwszy raz, gdy takie sformułowanie pojawia się na łamach prasy amerykańskiej. Protesty Polonii okazują się niewystarczające, by nauczyć Amerykanów prostej prawdy - to nie Polacy podczas II wojny światowej byli agresorami, nie oni organizowali obozy. Niemieckie obozy koncentracyjne rozmieszczone na terytorium Polski, nie mogą, ze względu na swoją lokalizację być określane jako obozy polskie, gdyż wprowadza to w błąd odbiorców, którym często brakuje wiedzy na temat II wojny światowej w Europie.

Jak podaje "Życie Warszawy", dyrektor Ligi przeciwko Zniesławieniu - Abraham Foxman uważa, że ponad 90 procent sformułowań obarczających Polskę winą za powstanie obozów koncentracyjnych wynika z niewiedzy dziennikarzy. Zaledwie kilka procent zastosowania tego typu określeń to działanie świadome. Dlatego też redakcje z reguły przyznają się do błędu i zamieszczają sprostowanie niepoprawnych sformułowań.

Konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka oraz Fundacja Kościuszkowska starają się o to, by czołowe media amerykańskie wprowadziły do swoich biblii dziennikarstwa określenie "niemieckie, nazistowskie obozy śmierci w okupowanej Polsce", tak by w przyszłości uniknąć nieporozumień, by amerykańscy dziennikarze nie wprowadzali w błąd swoich odbiorców, używając niepoprawnych i krzywdzących z punktu widzenia Polski określeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Magda częściwo tak ale jeśli wiemy do kogo należą media to masz rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wątpie, że to dziennikarska niewiedza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdaleno nie napisała Pani wyrażnie ,że Liga Przeciw Zniesławieniu jest potężną organizacją żydowską. Za cel ma pilnowanie aby nikt nie napisał zaśpiewał pokazał film wystawę itd obrażającą Żydów. Gdybyśmy My mieli taką organizację to takich błędów byłoby zancznie mniej. Procesy o zniesławienie itd. Ale na to trzeba woli politycznej i kasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.10.2010 15:43

To prawda. Ten problem często powraca na łamach różnych gazet. Nawet uczniowie w szkole często używają określenia "polskie obozy". I jeśli nauczyciel ich nie poprawi to już im w głowie zostanie. Także to do nas dorosłych należy dbanie o to by młodzież takich błędów nie popełniała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.