Facebook Google+ Twitter

Niewiedza - rzecz o jawnym problemie osób niepełnosprawnych

Powszechnie za osoby niepełnosprawne uważane są osoby niepełnosprawne ruchowe, których niepełnosprawność widzimy i mimo że ją dostrzegamy, to nadal ich problemy nie zostały rozwiązane. Co zatem z osobami z niepełnosprawnością ukrytą?

Osoby niepełnosprawne zmagające się z takimi przypadłościami, jak choroby psychiczne, epilepsja, czy też niepełnosprawność intelektualna mają duży problem na rynku pracy. Jednak, mimo że to jawny problem to zdaje się być przemilczany. Wymienione schorzenia przyjęło się nazywać schorzeniami ukrytymi.

Nie wszystkie osoby niepełnosprawne chcą ujawniać przyczyny swojej niepełnosprawności, ponieważ często spotykają się z niechęcią i dyskryminacją. Uprzedzenia większości społeczeństwa do osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną, czy epilepsją sprawiają, że mają one problem nie tylko ze znalezieniem pracy, ale i z późniejszym przyjęciem oraz akceptacją wśród pracowników. Jedni chorzy mówią o dystansie ze strony pracowników, a inni nawet o nieżyczliwości, czy niekiedy wrogości. Nic zatem dziwnego, że w tej sprawie swoje stanowisko niedawno przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego zwracają się osoby niepełnosprawne ze skargami związanymi z umieszczaniem na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu (należy dodać, że http://diru.pl/orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-slowo-o-symbolach/ widnieje również na legitymacji osoby niepełnosprawnej). Wnioskodawcy uważają, że jest to nieuzasadnione ingerowanie w prywatność.

Niestety osoby niepełnosprawne zmagające się ze schorzeniami ukrytymi mają spore trudności ze znalezieniem pracy. Spotykają się z jawną dyskryminacją, a obecne regulacje w żaden sposób nie umożliwiają im zdobycia pracy. Mimo że ci pracownicy nie potrzebują w większości dostosowania miejsca pracy i specjalnych warunków pracy, to przez powszechne stereotypy na temat ich choroby (czy nawet z powodu lęku wynikającego często z braku wiedzy na temat konkretnej choroby), sprawiają, że pracodawcy w większości, nie chcą ich zatrudniać. Często, gdy pracodawca dowiaduje się o danej chorobie u potencjalnego pracownika odmawia jego zatrudnienia.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Rzecznika Praw Obywatelskich orzeczenie powinno zawierać dane dotyczące konieczności dostosowania i wprowadzenia udogodnień w miejscu pracy dla osoby niepełnosprawnej (warto zajrzeć https://www.rpo.gov.pl/pl/content/czy-wszyscy-wspolpracownicy-musza-znac-przyczyny-niepelnosprawnosci-kolegi). Sprawę mogłaby rozwiązać nowelizacja przepisów prawa, która to uwzględniałaby konieczność ochrony danych wrażliwych pracowników z niepełnosprawnościami. Takie zmiany mogłyby pozytywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie na rynku pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośbą do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych o rozważenie, czy dla aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami konieczne jest ujawnienie pracodawcy informacji o przyczynach niepełnosprawności oraz o przedstawienie stanowiska Pełnomocnika w przedstawionej sprawie, jak również o poinformowanie o podjętych lub planowanych działaniach w tym zakresie.

Wielu osobom niepełnosprawnym przedstawienie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności uniemożliwia przyjęcie do pracy. To często skazanie na ostracyzm. Niestety takie działania pracodawców dotykają osoby, które chcą pracować i nie zamierzają powiększać grona osób biernych zawodowo. Odmowa przyjęcia do pracy to dla nich brak środków do życia. Zmiana w kwestii orzeczeń mogłaby wpłynąć na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych ze schorzeniami ukrytymi. Jeżeli człowiekowi odmawia się prawa do pracy tylko dlatego, że jest osobą niepełnosprawną, to może warto się zastanowić, jakim społeczeństwem jesteśmy. Żadna Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, jak również inne przepisy niewiele zmienią, jeżeli będziemy chcieli kierować się uprzedzeniami i stereotypami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.