Facebook Google+ Twitter

Niewielki meteoryt spadł w stolicy Nikaragui [wideo]

W Managui, w pobliżu lotniska spadł mały meteoryt. Pozostawił po sobie kilkunastometrowy krater. Mieszkańcy nikaraguańskiej stolicy mówią, że ogromny wybuch przypominał trzęsienie ziemi.

Mapa Nikaragui. http://www.travellerspoint.com/guide/Nicaragua/ licencja: CC3.0 / Fot. travellerspoint.comRząd Nikaragui zakomunikował, że tajemnicza eksplozja jaką odnotowano w miniony weekend w stolicy kraju, w Managui, to najprawdopodobniej efekt upadku małego meteorytu. Wielu mieszkańców odczuło wstrząs, za czym myślano, że następuje trzęsienie ziemi.

Rzeczniczka rządu Rosario Murillo oznajmiła, że powołano komisję dla wyjaśnienia tego zdarzenia. Pierwsze wyniki badań pozwalają mówić o "stosunkowo niewielkim" meteorycie, który "wydaje się, że został oderwany od asteroidy, która przelatywała w pobliżu Ziemi." Wstępnie do takich wniosków skłaniają oględziny krateru jaki znaleziono w zalesionej okolicy przy lokalnym lotnisku. Murillo oświadczyła, że Nikaragua prosi międzynarodowych ekspertów o pomoc dla miejscowych naukowców w celu lepszego zrozumienia zaistniałego zdarzenia.

Członek komisji badawczej, wulkanolog Humberto Saballos z nikaraguańskiego Instytutu Studiów nad Ziemią powiedział, że pierwsze badania 12-metrowego krateru o głębokości około 5 metrów, nie pozwalają jeszcze na ustalenie czy meteoryt rozpadł się całkowicie czy pozostaje pogrzebany.

Humberto Garcia z Astronomy Center przy nikaraguańskim uniwersytecie stwierdził, że meteoryt mógł być związany z 20-metrową asteroidą 2014 RC, która znalazła się w ostatnich dniach w odległości 40 tysięcy kilometrów od Ziemi. Przelot obiektu w pobliżu naszej planety był przewidywany na minioną sobotnią noc. Najbliżej Ziemi asteroida, zwana Pitbullem znalazła się w niedzielę około godziny 16.15 naszego czasu. "Musimy przestudiować to dokładniej, ponieważ mógł to być lód lub skała" - powiedział Garcia.

Wilfried Strauch, doradca Instytutu Studiów nad Ziemią zwraca uwagę, iż to "bardzo dziwne, że nikt nie zgłosił smugi światła. Musimy pytać, czy ktoś ma zdjęcie lub coś."

Póki co, lokalni świadkowie przyznają jedynie, że słyszeli głośny wybuch w sobotę w nocy, ale utrzymują zarazem, że nie widzieli niczego niezwykłego na niebie. "Siedziałem na swojej werandzie i nic nie widziałem, aż nagle usłyszałem ogromny wybuch. Myśleliśmy, że to bomba, bo poczuliśmy się rozległą falę" - opowiadał dziennikarzom Associated Press jeden z mieszkańców Mangui, Jorge Santamaria.

Krater znajduje się niedaleko międzynarodowego lotniska w Managui oraz wojskowej bazy sił powietrznych. Tylko dziennikarze z mediów państwowych mogli wejść na miejsce zdarzenia.

Video (napisy w języku angielskim)źródło: Miami Herald

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.