Facebook Google+ Twitter

Niewybuch nad Strzelenką. Pozostałości po II wojnie światowej!

Ciągle natrafiamy na ślady zaciętych walk oraz pozostałości po II wojnie światowej. Nie inaczej było podczas mojego spaceru z aparatem nad rzeką Strzelenką.

Niewybuch na rz. Strzelenką 15.04.2013 / Fot. Artur HampelPocisk artyleryjski o masie kilku, może kilkunastu kilogramów i kalibrze około 150 mm został znaleziony przeze mnie w miejscu, gdzie można napotkać spacerowiczów oraz amatorów jazdy quadami. Leżący w pobliżu niewielkiego drzewa niewybuch, za kilka tygodni obrósłby wiosenną roślinnością pozostając niewidocznym dla oczu. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tego miejsca znajduje się uprawiane rolniczo pole. Jeszcze bliżej, bo kilka metrów odNiewybuch na rz. Strzelenką 15.04.2013 / patrol policji / Fot. Artur Hampel znaleziska, ktoś urządził sobie nęcisko dla dzikiej zwierzyny.

Takie powojenne pozostałości, choć pokryte silną korozją, nadal są niezwykle niebezpieczne. Zadzwoniłem pod numer 112, natychmiast zgłoszenie zostało przyjęte i chwilę później przełączone do właściwej komendy Niewybuch na rz. Strzelenką 15.04.2013 / Fot. Artur Hampelpolicji. Patrol zjawił się szybko, po czym zabezpieczył znalezisko. Resztą zajmą się już saperzy.

W pobliżu miejscowości Chwaszczyno w okolicach rzeki Strzelenki znajdują się pozostałości niemieckich okopów. To właśnie w tym miejscu przechodziła ostatnia linia niemieckiej obrony trójmiasta i w to też miejsce dowództwo sowieckie skierowało główne siły uderzeniowe.
Usuwanie niewybuchu - galeria
Rozmowa z żołnierzami w trakcie operacji usuwania niewybuchu
Trudno się zatem dziwić takim znaleziskom jak moje. Jak stwierdzili funkcjonariusze patrolu policji, niewybuchy w tym rejonie nie stanowią niestety rzadkości. Apeluję zatem do wszystkich tych, którzy lubią spacerować nad rzeką Strzelenką o zachowanie czujności, a w razie podobnych znalezisk, do skorzystania z ogólnokrajowego numeru alarmowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zapraszam do relacji z akcji usuwania znaleziska. Linki już w niniejszym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z podanej Arturze średnicy i zdjęcia można przypuszczać, że to właśnie może być radziecka pozostałość, masa pocisku to około 50 kg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, jeśli to pocisk właśnie z takiej haubicy, to w środku chowało się jakieś 6 kg trotylu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pocisków o kalibrze 152,4 mm używali w czasie wojny Rosjanie w swoich haubicach D-1 wzór 1943

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bombowe znalezisko... robi wrażenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale trofeum....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawiasem mówiąc, nie wygląda on tak, jakby leżał w tym miejscu przez prawie 70 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa za szybką reakcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.