Facebook Google+ Twitter

Niewybuch z czasów wojny na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego

Wczoraj rankiem ogrodnicy, wykonujący prace ziemne odkryli na dziedzińcu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego niewybuch sprzed 60 lat. Z kampusu ewakuowano ponad 300 osób.

Teren zabezpieczony / Fot. Michał KaletaBudynek Starej Biblioteki UW zabezpieczony przez policję / Fot. Michał KaletaTuż przed godziną 9 pan Dariusz Kusiak natrafił szpadlem swojej łopaty na twardy przedmiot tuż pod powierzchnią ziemi. Okazało się, że był to niewybuch pocisku moździerzowego z czasów II wojny światowej.

Na miejsce natychmiast została wezwana policja oraz Patrol Saperski. Z pobliskich budynków (budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz z budynku starej Biblioteki UW) ewakuowano ponad 300 studentów i wykładowców. W innych budynkach zajęcia odbywały się bez zakłóceń. Przez najbliższe dwie godziny policjanci zabezpieczali teren. Przybyła na miejsce jednostka saperów w ciągu 10 minut załadowała niewybuch do samochodu i odwiozła na poligon w celu bezpiecznego zdetonowania.

Chyba mamy problem... / Fot. Michał KaletaPatrol Saperów pojawił się około 2 godzin po odnalezieniu pocisku. / Fot. Michał KaletaTeren Uniwersytetu Warszawskiego był we wrześniu 1939 roku miejscem intensywnych walk z najeźdźcą. W okolicach kampusu przy ulicy Nowy Świat 67 znajdowała się Komenda Główna Policji Państwowej, będąca siedzibą Dowództwa Obrony Warszawy. Po zdobyciu Warszawy hitlerowcy założyli na kampusie koszary żandarmerii wojskowej. Okolice Uniwersytetu były także sceną walk Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Wtedy też budynki znajdujące się przy Krakowskim Przedmieściu ucierpiały najbardziej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.