Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19516 miejsce

Niewybuchy w wodach Zatoki Gdańskiej. Trójmiejskie plaże zostaną zamknięte. Saperzy planują wielką akcję

Trójmiejskie plaże zostaną zamknięte podczas akcji saperów, którzy będą usuwać niewybuchy. Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej sile rażenia.

 / Fot. I, Jack11 Poland [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w rejonie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia niezbędne jest usunięcie niewybuchów. W dniach akcji będzie obowiązywał zakaz kąpieli na gdańskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole policji, straży miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach. W akcji weźmie udział około 60 saperów, a o bezpieczeństwo na lądzie zadba łącznie ponad 100 osób

Jak informuje Urząd Morski w Gdyni jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, operacja oczyszczania dna rozpocznie się w czwartek 19 marca 2015 roku - ostateczne decyzja ma zapaść nie później niż do godz. 9.00 w dniu poprzedzającym jej rozpoczęcie.

W Gdańsku służby będą patrolowały (uniemożliwiając kąpiel) plaże wzdłuż wejść od 34 do 76, przy każdym wejściu na plażę, na obiekcie Gdańskiego Klubu Morsów, na molo zostaną wywieszone informacje o zakazie kąpieli w wyznaczonych terminach.

Poniżej wstępny harmonogram prac saperskich:
- usunięcie min nr 1 i 2 znajdujących się za falochronem – 19 i 20 marca
- usunięcie miny nr 3 z basenu II – 29 marca
- usunięcie min nr 4 i 5 – termin do ustalenia.

W trakcie badania dna (na zlecenie Zarządu Portu Morskiego w Gdyni) wykryto 5 min. 4 z nich znajdują się za falochronem w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu. Szacuje się, że każdy z nich zawiera około tony materiałów wybuchowych.

Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transport na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji, na co zgodę wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu. Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie.

Prowadzący operację rozminowania, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, wyznaczył 10-kilometrową strefę niebezpieczną dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej – od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. Dlatego niezbędne było włączenie się w zabezpieczenie operacji powiatu Puck i gmin Gdynia, Sopot i Gdańsk. W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany.

Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 metrów. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 metrów, w przypadku oszklenia budynków to 550m. W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków.

Głównym koordynatorem i osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo na wodzie jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Działania związane z bezpieczeństwem na lądzie koordynuje Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni. Akcja każdorazowo ma być prowadzona w godzinach 8.00-16.00. Centrum koordynacji działań związanych z przeprowadzeniem operacji usytuowane będzie w wyznaczonych dniach tj. w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdyni przy ul. Władysława IV 12/14 w godz. od 7.30 do zakończenia operacji.

(materiał prasowy)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.