Facebook Google+ Twitter

Niezależna Akademia Frenetyków na plenerze w Paprotach

W połowie sierpnia, na zaproszenie sołtysa wsi Paproty Stanisława Rybickiego i jego żony Iwony, odpowiedziała kilkuosobowa grupa artystów należących do Niezależnej Akademii Frenetyków. Tak zaczął się 4. plener sztuki.

 / Fot. Dawid KędzierskiJest to czwarty plener artystyczny w ogóle, ale pierwszy w Paprotach (Zachodniopomorskie). Celem artystów jest szerzenie sztuki i jej promocja, integracja środowiska artystycznego, narodziny tradycji corocznego pleneru oraz powołanie Galerii w Paprotach czyli Niezależnej Akademii Frenetyków. To właśnie malownicza wieś zainspirowała na wcześniejszych plenerach wikliniarskich: Annę Kardasz, Magdalenę Siękę Kędzierską i Dawida Kędzierskiego do założenia grupy artystycznej Niezależnej Akademii Frenetyków.

Twórcy NAF, będąc uczestnikami pleneru, zafascynowani klimatem wsi, pracą twórczą, pomysłami na życie mieszkańców wsi, zapragnęli stworzyć coś związanego z tym kierunkiem myślenia, ale na własny styl. Tak powstał pomysł na grupę artystyczną której nazwę wykreował Michał Mroczka.

Dziś Frenetycy zaskakują swymi pomysłami, pasją tworzenia oraz uśmiechem który często gości w ich towarzystwie. A w Paprotach dowiedli tego tworząc niesamowite dzieła, które były zwieńczeniem tygodniowej pracy. Uczestnicy pleneru byli przedstawicielami rzeźby w drewnie i malarstwa, w większości absolwenci takich uczelni jak WS Rzeszów (Tomasz Król, Mariusz Mogilany), UMCS Lublin (Michał Mroczka) , Prešovská Univerzita (Petra Housková) oraz ASP Kraków (Sebastian Warszawa, Zbyszek Czyż).

Niezależna Akademia Frenetyków zawdzięcza swoje powstanie baśniowemu miejscu i klimatowi jaki stworzyli państwo Rybiccy. Podziękowaniem za wsparcie jest galeria dzieł, które artyści pozostawili w Paprotach.
Frenetyczna Bańka / Fot. Dawid KędzierskiNAF na piasku / Fot. Dawid KędzierskiPraca wzbogaca / Fot. Dawid KędzierskiMichał Mroczka przy swej rzeźbie / Fot. Dawid KędzierskiGrająca na wietrze rzeźba Sebastiana Warszawy / Fot. Dawid KędzierskiPetra Housková przy swoich obrazach / Fot. Dawid Kędzierski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niezależna Akademia Frenetyków
nie musi jeść narkotyków
by zajrzeć w otchłań innych bytów

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawa wpierw dla Sołtysa i Sołtysowej bo oni tu najważniejsi:) potem dla artystów w tym autora artykułu:)
wsi spokojna, wsi wesoła..;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.