Facebook Google+ Twitter

Niezależne kino w Krakowie - Off Plus Camera

Właśnie zakończyła się trzecia juz edycja przeglądu kina niezależnego Off Plus Camera w Krakowie. W kilkunastu salach kinowych widzowie przez cały tydzień mogli obejrzeć prawie 100 filmów z całego świata.

Do Krakowa zjechało mnóstwo znamienitych gości (Jane Campion, Mike Figgis, Aparna Sen, Kabir Khan, Sophie Deraspe, bracia Josh i Benjamin Safdie, Rolf Groven i wielu innych), którzy udowodnili, że Off Plus Camera jest już uznanym na światowej mapie festiwalowej miejscem spotkań i dyskusji. Jak widać po brzmieniu nazwisk, Off Camera przyciągnęła filmowców z wielu kontynentów: Ameryki Północnej, Azji i dalekich zakątków Europy.

Spośród filmów z kanonu roztańczonego Bollywoodu, zadumanej Europy Północnej, szybkiej Ameryki, według sędziów wyróżnił się „Protektor” - film czeskiego reżysera Marka Najbrta. Otrzymał on statuetkę CineWoman, Krakowską Nagrodę Filmową (100 tys. USD) i dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1 mln złotych, pod warunkiem, że kolejny projekt zostanie zrealizowany w Polsce.

Wybrany przez międzynarodowe Jury w składzie Zbigniew Preisner (przewodniczący), Mike Figgis, John Cooper, Petr Zelenka oraz Brandon Harris, „Protektor” to osadzona w czasach II wojny światowej opowieść o tym, że historię piszą tak naprawdę uwikłane w jej mechanizmy jednostki. Wyborne zdjęcia, poruszająca muzyka i niejednoznaczność emocji w stosunku do poczynań głównych bohaterów – „Protektor” to prawdziwa filmowa uczta.

Polskiego Filmowego Nobla, czyli nagrodę przyznawaną przez akredytowanych przy festiwalu dziennikarzy, zdobył Kyle Patrick Alvarez ze swoim „Easier with Practice”. Nagroda publiczności przypadła natomiast filmowi, który otworzył festiwal – „Dobre serce” Dagura Kári.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.