Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18301 miejsce

Niezapomniane wrażenia za małe pieniądze - couchsurfing

Zbliżają się wakacje. Wielu z nas planuje już wyjazdy. A couchsurfing to pomysł na niepowtarzalne wspomnienia, w gronie interesujących ludzi. Warto dowiedzieć się więcej o tym, niekoniecznie tylko wakacyjnym, trendzie wyjazdowym.

Spotkanie couchsurferów / Fot. Vipingoyal/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.Couchsurfing jest przepustką do poznawania świata. Ponad milion osób korzysta z takiej formy spędzania czasu poza domem. Idea jest prosta. Jesteśmy turystami, którzy szukają noclegu, chcemy spędzić czas w sposób oryginalny, a fundusze nie pozwalają nam na opłacanie drogiego hotelu? Z pomocą przychodzi couchsurfing i strona internetowa, dzięki której nasze podróżnicze marzenia mogą się spełnić. Na głównej stronie serwisu możemy znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu czy mieszkaniu, w wielu zakątkach świata. Możemy także sami zaoferować komuś darmową kwaterę. Bardzo często po wizycie u kogoś, zapraszamy go również do siebie, w formie rewanżu. Możemy jechać za granicę, ale też zostać w Polsce, nie ma reguły. Niemal wszędzie znajdą się otwarci na nas ludzie.

Zaznacza się, że korzystamy z serwisu na tyle, na ile jesteśmy gotowi. To znaczy, że jeśli nie chcemy przyjąć do siebie surferów z innych krajów, nie musimy tego robić. Jednak, jak słyszałam od pewnego doświadczonego surfera, po pewnym czasie pojawia się chęć zaproszenia innych do siebie i zrewanżowania się tym, czego można była zasmakować dzięki wyrozumiałości i otwartości innych osób. To naturalne, że początkowo ludzie są nieufni, jednak potem otwierają bramy także swoich mieszkań i oferują innym lokum.

Zdecydowaliśmy się na wyjazd. Jak umówić się z osobą z miejsca naszego przeznaczenia? Musimy, po wstępnym przejrzeniu ofert w serwisie, wyrazić naszą chęć przyjazdu do wybranego gospodarza. Jak mówią surferzy: nie wysyłajmy kilkudziesięciu zaproszeń, a raczej potraktujmy sprawę personalnie, wysyłając chęć przyjazdu do osoby, najbardziej nam odpowiadającej. Można napisać na przykład: "Wybrałem cię, bo też lubię czytać te same książki co ty". Wtedy wydamy się miłą, kulturalną osobą, a więź zostanie nawiązana. Z gospodarzem najlepiej umówić się około dwa tygodnie przed naszym przyjazdem. Wtedy ludzie wiedzą już, czy ich możliwość przyjęcia surferów jest pewna, a nie jest jeszcze za późno, by w razie czego zmienić plany.

Kolejną ważną kwestią couchsurfingu są opłaty. Przyjeżdżamy bowiem do kogoś, u kogo często mieszkamy nawet kilka tygodni, a najczęściej z jednorazowego surfingu korzysta kilka (nierzadko kilkanaście) osób. Tak wiele przybyszów to zwiększone opłaty za światło, wodę, kolejki do toalety. Czy należy zatem opłacić swój pobyt? Surferzy mówią - niekoniecznie. Niektórzy gospodarze sami zaznaczają, że nie chcą pieniędzy od surferów. Niektórzy zostawiają inicjatywę przybyszom, którzy mogą w ten sposób dobrowolnie okazać swoją wdzięczność. Należy więc śledzić, którzy gospodarze oferują darmowy nocleg, a którzy woleliby jednak otrzymać od nas składkę w formie podziękowania. A może, jadąc do kogoś, należy zabrać ze sobą jakiś drobny upominek? Oczywiście, można to zrobić, jednak w couchsurfingu nie ma takiego trendu, a wybór prezentu jest zwykle spontaniczny (często tak jak cały pomysł wyjazdu).

Ale zaraz. Czy to jest całkowicie bezpieczne? Jak mówią sami surferzy - tak (wyjątki z pewnością także się zdarzają, nie można o tym zapominać). W serwisach couchsurfingowych mamy do wyboru naprawdę całą gamę użytkowników. Możemy wybrać osobę najbardziej wiarygodną, która rzetelnie podaje swoje dane i wydaje nam się najbardziej odpowiednia. Poza tym, każdemu gospodarzowi możemy wystawić pozytywną opinię, zaraz po naszej wizycie u niego. I odwrotnie. Jeśli umówiliśmy się z kimś, a zastaliśmy zamknięte drzwi, możemy wystawić mu negatywną opinię. Zaznacza się, że takich "negatywów" jest bardzo mało, ale jeśli na taki trafimy, lepiej zastanowić się dwa razy nad wyborem danej osoby.

Logo couchsurfingu / Fot. LogoNa koniec parę opinii zadowolonych użytkowników couchsurfingu:

Couchsurfing jest dobrym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o życiu, odkryć inną kulturę, a także świetnym doświadczeniem, okazją, by poznać miejscową ludność.

Couchsurfing zmienił całe moje życie.

Dzięki couchsurfingowi poznałam ludzi, którzy są teraz moimi dobrymi przyjaciółmi.

To, czy sami zdecydujemy się na taki wypoczynek, zależy oczywiście od charakteru i tolerancji na nowe doświadczenia. Couchsurfing jest pomysłem ciekawym, bardzo oryginalnym i atrakcyjnym, zwłaszcza dla młodych. Jednak z pewnością nie wszystkich usatysfakcjonuje. Zainteresowanym polecam główną stronę couchsurfingu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Skorzystałam z CS wybierając się do Portugalii. Rzeczywiście polecam, trafiłam w ciekawe i klimatyczne miejsce w 100% bezpieczne i pełne couchsurfingowiczow z całego świata, a to ludzie naprawdę zakeceni i ciekawi, udało mi się być zupełnie za free, w ramach pobytu odwdzięczyłam sie z koleżanką upichceniem za własne pieniądze dwóch wielkich kolacji i sprzątaniem. Dla zainteresowanych mogę dorzucić od siebie, parę słów o kwestiach bezpieczestwa - każdy uzytkownik musi podać dokładny adres i swoje dane, poza tym dobrym kryterium wyboru sa wystawiane referencje (po każdym pobycie określamy dokładną datę, ilość spędzonego czasu, sposób poznania i kilka uwag od siebie - wybór oczywisty im więcej pozytywnych opinii tym bezpieczniej -a w zamian za to otrzymujemy opinię zwrotną), jednakże w "gąszczu" użytkowników trzeba trafić na kogoś kto naprawdę używa tego portalu - i z własnego doświadczenia oraz doświadczenia innych osób, które również gościły u mnie dodaję - poszukiwania trzeba zacząć ok. miesiąca wcześniej, bo bywa tak, iż wielu użytkowników z różnych powodów nie odpisuje lub korzysta ze swoich kont tylko okazyjnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
serce
  • serce
  • 08.06.2011 15:17

Super tekst! ;) 5* <3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Siostrzany serwis to Hospitality Club. Sam tak wyjechałem kilkanaście razy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.