Facebook Google+ Twitter

Niezbędnik obywatelski. Z prawem bez prawnika

Współautorzy: Barbara Podgórska

Równość obywateli w dostępie do prawa to piękne hasło. Niestety niezbyt prawdziwe, mimo zapisu w konstytucji RP. Szansę w starciu przed obliczem Temidy ma ten, kto ma pieniądze na adwokata, pełnomocnika procesowego.

 / Fot. Większość Polaków oczywiście nie ma nadmiaru pieniędzy, więc nie ma szans na adwokata.

Co najmniej kilka ekip rządzących, od SLD począwszy, przez PiS i PO, zapowiadało stworzenie szerokiego powszechnego i bezpłatnego dostępu niemajętnych obywateli do systemu poradnictwa i pomocy prawnej, jak zapowiadali, tak zapowiadają, a systemu jak nie ,a tak nie ma. I pewnie długo jeszcze nie będzie.

Tę dotkliwą i bolesną społecznie lukę starają się zapełnić organizacje pozarządowe: stowarzyszenia i fundacje. Jedna z nich jest Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo.

Pod koniec ubiegłego roku wydało ono drugą, rozszerzoną wersję bardzo potrzebnego poradnika, który pomaga poradzić sobie z kłopotami prawnymi bez prawnika. Poradnik zatytułowany właśnie: „Z prawem bez prawnika. Niezbędnik Obywatelski” opracowała Małgorzata Karolczyk-Pundyk.

Książeczka jest niewielka, ale estetycznie wydana i treściwa. W poszczególnych rozdziałach zawiera przydatne informacje o polskim systemie prawnym, następnie po kolei omawia istotne sprawy karne i procedurę karna, sprawy rodzinne, prawo cywilne, prawo spadkowe, postępowanie przed urzędami, postępowanie przed sądem cywilnym i wreszcie prawa człowieka.

Powyższa „wymienianka” z natury rzeczy jest ogólna. Warto więc wspomnieć o konkretnych poradach; jak przywrócić bieg terminu?; co robić gdy się jest ofiara przestępstwa a ma sie mniej niż 18lat?; kiedy pojawia się obowiązek alimentacyjny?; k jak zawrzeć umowę, aby zabezpieczyć własne interesy?; czym się różni rękojmia do gwarancji?; czy przyjąć , czy odrzucić spadek?, czym jest wydziedziczenie, jak liczyć terminy urzędowe?

Na te i wiele innych ważnych pytań, które przychodzą nam do głowy, kiedy trzeba zmierzyć się z problemami prawnymi i kłopotliwymi sytuacjami życiowymi, odpowiada ten poradnik.

Wart rekomendacji i wart zainteresowania!

Małgorzata Karolczyk-Pundyk: Z prawem bez prawnika. Niezbędnik Obywatelski, Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo, Gliwice 2011, s. 121. cena 31,50 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.