Facebook Google+ Twitter

Niezdrowi pracownicy biurowi

Wyniki ankiety online (www.ergotest.pl) przeprowadzonych w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Ergotest” promującej bezpieczeństwo pracy biurowej, są zastraszające. Tylko 1 proc. komputerowych stanowisk pracy w Polsce spełnia wszystkie wymogi ergonomii.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPATylko 1 proc. komputerowych stanowisk pracy w Polsce spełnia wszystkie wymogi ergonomii. - Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek: oceniać i redukować ryzyko zawodowe związane z wykonywaniem pracy,
w tym ryzyko powstania dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego związane z warunkami pracy i ergonomią (co jest szczególnie ważne w przypadku stanowisk komputerowych); zorganizować stanowiska pracy z komputerami zgodnie z wymaganiami prawa, czyli przede wszystkim z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973 - przyp. red.) - informuje Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP-PIB).

Aż ośmiu na dziesięciu pracowników biurowych odczuwa bóle: kręgosłupa, nadgarstków czy oczu, które są spowodowane nieodpowiednimi warunkami pracy w polskich biurach oraz niską świadomość zagrożeń. - Zauważyliśmy, że polskie społeczeństwo nie zna podstawowych zasad ergonomii pracy. Pracodawcy i pracownicy są nieświadomi zagrożeń zdrowotnych związanych z niewłaściwym wyposażeniem stanowisk biurowych. Chcieliśmy zrobić coś dobrego dla pracowników biurowych, gdyż są oni mało widoczni. Nie walczy się o ich prawa ani o poprawienie ich warunków pracy. Wyniki pierwszego testu online w 2006 roku potwierdziły, że większość polskich biur nie spełnia podstawowych zasad ergonomii. Wówczas ankietę wypełniło 3 tysiące pracowników biurowych. W tegorocznej edycji Ergotestu liczba respondentów zwiększyła się sześciokrotnie. Widzimy zatem, że ogólnopolska kampania edukacyjna Ergotest dociera do coraz większej grupy osób. Zainteresowanie sytuacją pracownika biurowego wzrasta, a więc główny cel kampanii został osiągnięty. Nie poprzestaniemy jednak na tym i zamierzamy kontynuować akcję - powiedział Dariusz Wilk z Fellowes Polska.

Głównymi czynnikami, które zwiększają możliwość wystąpienia bólu wśród pracowników biurowych są: nieodpowiednie siedzisko (pełna regulacja foteli występuje tylko w 22 proc. przypadków), przebywanie przed ekranem monitora ponad 6 godzin w tej samej pozycji oraz ograniczona aktywność fizyczna poza miejscem pracy.

Wśród badanych tylko 6 proc. nie zauważyło żadnych dolegliwości związanych z wielogodzinną pracą siedzącą. Pozostali zaś, skarżyli się na m.in. na ciągłe bóle pleców i karku 6 proc., zaś na częste bóle 35 proc. ankietowanych. Jeżeli chodzi o nadgarstki to na ich ból skarży się odpowiednio: 3 proc. i 20 proc. Problemy ze wzrokiem ma natomiast 8 na 10 badanych.

Co ciekawe wymieniane przez ekspertów dolegliwości występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Aż 94 proc. badanych kobiet odczuwa bóle pleców i karku. U mężczyzn na tę przypadłość skarży się 85 proc. badanych. Ponadto, kobiety częściej odczuwają bóle oczu (kobiety 90 proc., mężczyźni 80 proc.) i nadgarstków (odpowiednio: 69 proc., 57 proc.).

Organizatorami akcji informacyjnej są Fellowes Polska i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Partnerami merytorycznymi są Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy i Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Patronem medycznym kampanii jest sieć centrów medycznych LUX MED.

Jednak jak powiedział Dariusz Wilk z Fellowes Polska: - Nie planujemy regularnej komercyjnej kampanii reklamowej. Chcemy, żeby program zachował swój społeczny charakter.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przemek
  • Przemek
  • 06.12.2011 11:05

Mimo że artykuł stary - ja też się wyprostowałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

aż się wyprostowałem przed komputerem...+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.