Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16040 miejsce

Niezgoda na daremność życia – „Sprawy osobiste” Iwaszkiewicza

Wiersze Jarosława Iwaszkiewicza w tomiku „Sprawy osobiste” są bardzo różne. Tak jak różnorodne jest to, co składa się na osobiste sprawy każdego z nas. To wiersze wcześniej rozrzucone, odrzucone lub uszczuplone - teraz w pełnej krasie.

 / Fot. pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jaroslaw_Iwaszkiewicz.jpg&filetimestamp=20081111153019Jarosław Iwaszkiewicz żył w latach 1884-1980. Uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy Polski XX wieku, tworzył poezję, prozę, dramaty, pisał szkice literackie, felietony i recenzje. Z Lechoniem, Słonimskim, Tuwimem i Wierzyńskim założył wpływową i popularną w dwudziestoleciu międzywojennym grupę poetycką Skamander. Mniej więcej tyle pamiętałem o Iwaszkiewiczu z lekcji polskiego. Ale to wcale nie ta dość niewielka porcja informacji zdecydowała o tym, że podjąłem się recenzji tomiku „Sprawy osobiste”, choć nigdy wcześniej nie recenzowałem poezji.

To prawda, że o Iwaszkiewiczu ostatnio jakoś głośniej. W 2009 roku Andrzej Wajda nakręcił poruszający film „Tatarak” na podstawie jego opowiadania o tym samym tytule. W tym roku wyszły trzy opasłe tomiska jego dzienników – zapiski autora, pisane do szuflady, prowadzone przez niego od 27. roku życia do roku, w którym zmarł. O jego twórczości wciąż się dyskutuje i analizuje – ciągle jest odkrywana na nowo. Nadal emocje budzi fakt, że był on biseksualistą.

Ja jednak, decydując się na tą recenzję, myślałem zupełnie o czymś innym. W głowie majaczyło mi bowiem mgliste wspomnienie, że gdzieś, kilka lat temu, czytałem o książce, której tytułu nie mogę sobie za nic przypomnieć, ale zapamiętałem, że ukazywała ona Iwaszkiewicza jako człowieka odklejonego od rzeczywistości, bardzo trudnego we współżyciu, buntownika walczącego z losem. Dlatego właśnie chciałem poznać jego wiersze – zwłaszcza, że jak oświadcza we wstępie Piotr Mitzner, w tomiku, zgodnie z tytułem – znalazły się utwory prywatne. Są to wiersze nigdy dotąd nie publikowane, wiersze rozproszone w czasopismach oraz te, które ukazały się w tomikach, lecz z różnych powodów nie trafiły do żadnej z edycji poezji zebranych, pisane w latach 1913-1979.

Redakcja poleca / Fot. W24Podczas tych 66 lat twórczej pracy, wiele wierszy zostało przez Iwaszkiewicza odrzuconych. Mimo, że miał on w zwyczaju układać w głowie gotowe wersje, a następnie zapisywać je praktycznie bez żadnych skreśleń, później, wielokrotnie je czytając, poddawał je ostrej selekcji. Część z tych, które okazały się w mniemaniu autora nie dość dobre, znajdziemy właśnie w tomiku „Sprawy osobiste”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.