Facebook Google+ Twitter

Nieznana powieść Jacka Kerouac'a

Pod koniec listopada br. ukazała się odnaleziona w prywatnym archiwum, pierwsza powieść słynnego "beatnika" Jack’a Kerouac, znanego głównie dzięki książce "W drodze".

Jack Kerouac (1922-1969) znany jest jako autor powieści "W drodze",
opublikowanej w sześć lat po jej napisaniu w 1957 roku, którą Truman Capote złośliwie skrytykował, że nie jest napisana ale wystukana.

Styl życia Kerouaca byl znamienny dla całego ruchu artystycznego lat 50. Beat Generation, którego był jednym z fundatorów, charakteryzował się głównie niemożliwością przyjęcia powszechnie panujących wartości i tradycji konwencjonalnego społeczeństwa amerykańskiego. Kerouac szukał swojej drogi w alkoholu, narkotykach, religiach Wschodu, w niekończących się podróżach.

Pierwsza książka, którą nawet sam pisarz uważał za zagubioną została odnaleziona w archiwum prywatnym w 1992 roku, przez jednego ze spadkobierców po śmierci Stelli Sampas, trzeciej żony pisarza. Jak twierdzi edytorka książki pani A. Ward na stronach internetowych BBC - spodziewano się pewnego dnia odnaleźć niewielką ilość luźnych kartek, a odnaleziono ich na tyle dużo, że mogą stanowić samodzielną pozycję.

Dom wydawniczy Penguin zdecydował się na jej wydanie pod pierwotnym tytułem "The sea is my brother" ("Morze jest mym bratem"). Jeżeli jednak publikuje się znalezisko w 19 lat po jego odkryciu, możemy przypuszczać, że nie jest to wielkiej wagi "skarb".

Kerouac pisał tę powieść w 1942 lub 1943 roku, kiedy to mając około 20 lat pracował na statkach handlowych. Fabuły nie szukał daleko - bohaterem jest dwudziestolatek, który jako majtek przemierza oceany. Jak mówi pani Ward
w tej książce widać już styl prozy spontanicznej, której jak się okazuje był prekursorem o wiele wcześniej niż przypuszczano.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.