Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9736 miejsce

Nieznane akta dotyczące Państwa Podziemnego trafiły do Archiwum Akt Nowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-03 15:36

Jeden z największych zbiorów źródeł dotyczących polskiego państwa podziemnego trafił do Archiwum Akt Nowych. Dokumenty dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych przez kilkadziesiąt lat spoczywały w skrytce w szafie rektora SGGW. Zostały przypadkowo odkryte podczas konserwacji mebla pod koniec zeszłego roku.Jest to główna część archiwum Dowództwa NSZ

Kilka tysięcy stron archiwów zachowało się w idealnym stanie. Zdaniem Mariusza Olczaka z Archiwum Akt Nowych, data ukrycia dokumentów również nie jest przypadkowa. - Najpóźniejszy z dokumentów nosi datę 1 sierpnia 1944, więc można stwierdzić, że dokumenty ukryto w dniu wybuchu powstania warszawskiego - dodaje Mariusz Olczak.

Historyk Leszek Żebrowski zwraca uwagę, że znalezione dokumenty: listy awansowe, podziały terytorialne i kryptonimy, pokazują nieznane dotąd aspekty organizacji i funkcjonowania Narodowych Sił Zbrojnych. Dzięki znalezisku wiemy, że kryptonim Buk 13, odnosił się do okręgu białostockiego NSZ.

Swego wzruszenia nie kryją kombatanci NSZ. Pułkownik Jan Podhorski "Zygzak", z warszawskiego plutonu NSZ Sikora, nazywa odkrycie ewenementem. - To Opatrzność zrządziła, że dokumenty przetrwały 65 lat - mówi pułkownik.

Archiwum najprawdopodobniej tworzył Komendant Główny NSZ podpułkownik Stanisław Nakoniecznikoff- Klukowski. Ukrywanie dokumentów w czasie wojny i powstania było przyjętą procedurą pracy konspiracyjnej. Większość skrytek została opróżniona po wojnie przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Wiele dokumentów nieświadomie niszczono.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.