Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9265 miejsce

Nieznane miejsca: Skansen kolejowy w Pyskowicach [ZDJĘCIA]

Nieopodal dworca kolejowego w Pyskowicach (woj. śląskie), z dala od miejskiego zgiełku, jakby w ukryciu, znajduje się jeden z najmniej znanych (i w ogóle nie reklamowanych) skansenów w regionie - skansen kolejowy.

 / Fot. M. WodyńskaTo prawdziwa skarbnica starych parowozów, lokomotyw i kolejowych wagonów. By tam wejść najpierw trzeba się umówić z właścicielami. No chyba, że ma się trochę szczęścia i wędrując w tamtej okolicy natknie się przy okazji na jednego z członków towarzystwa, które prowadzi to niezwykłe miejsce.


Za darmo oprowadzają po terenie skansenu, ze szczegółami opowiadając o poszczególnych maszynach, ich historii i wyjątkowości. Ba, mając swoją ropę można pokusić się o... wspólne odpalenie niektórych lokomotyw!
 / Fot. M. Wodyńska

A mowa o Towarzystwie Ochrony Zabytów Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach, które dzierżawi ów teren i realizuje swoją pasję. To mała grupka ludzi zrzeszająca miłośników kolei, którym na sercu leży historia i pamiątki polskiej kolei. Zajmują się ratowaniem zabytków kolejnictwa przed zniszczeniem. Pozyskują i opiekują się pokaźną kolekcją zabytkowego taboru kolejowego zgromadzoną w Pyskowicach. / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska / Fot. M. Wodyńska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Myślę, że właśnie mamy świetną okazję zareklamować to miejsce gdzie się da. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swego czasu miałem przyjemność tam wejść i w miłym towarzystwie posłuchać pasjonującej opowieści o historii kolei w naszym kraju. W ogóle nie interesuje się tematyką kolei ale byłem pod wrażeniem tego miejsca, ogromu i ilości maszyn jakie ma w swojej "flocie" Towarzystwo.

Byłem również porażony tym, że miasto, region, w ogóle nie promuje takiego niezwykłego miejsca....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomysł szalenie interesujący. Pozwolę sobie dodać dwa linki (do strony oficjalnej i nieoficjalnej):
http://www.tozk.glt.pl/ oraz http://www.gustlik102.eu/tozk/news.php - można na tych stronach dowiedzieć się rożnych szczegółów m.in. jak wspomóc Towarzystwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Pyskowic. Miejscowość znana mi tylko ze słuchu, teraz muszę ją odwiedzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.