Facebook Google+ Twitter

Niezwyczajna wystawa z widokiem na Wall Street

Wszechobecny temat kryzysu zagościł w niemal każdej sferze życia i stał się częścią, choćby pośrednio, niemal każdego reportażu prasowego, nie ominął takiej dziedziny jaką jest sztuka.

Let them eat crack, Banksy, Nowy Jork / Fot. nina szczutowskaA sztuka to niezwykła, bo nie trzeba odwiedzać galerii, żeby móc korzystać z jej dobrodziejstw, sztuka uliczna. Od jakiegoś czasu dzieło jednego z czołowych przedstawicieli street art mogą podziwiać mieszkańcy Nowego Jorku.

Na ścianie budynku przy skrzyżowaniu Broadway i ulicy Howard pojawił się niosący parasol szczur w krawacie i z teczką. Obok widnieje napis „let them eat crack”. Szczur spogląda w kierunku Dolnego Manhattanu, gdzie znajduje się legendarna już i utożsamiana z sercem rynku finansowego, a teraz także z fiskiem finansowym, ulica Wall Street. Wall Street to także symbol elitaryzmu i miejsce, gdzie wielu zdobyło sławę dzięki swojemu talentowi, a inni poprzez chciwość. Szczur właśnie symbolizuje tych wszystkich bankierów i przedsiębiorców, którzy myśleli tylko jak zapełnić swoje portfele kosztem zwykłych obywateli.

Słowa użyte przez Banksy'ego nawiązują do rewolucji francuskiej i klęski głodu, która wybuchła podczas panowania Marii Antoniny. Padły wtedy słynne słowa „let them eat cake”. Lud żądał chleba, a monarchini zadała naiwne pytanie „czemu nie zadowolą się ciastkami?”. Każdy wie jak skończyła Maria Antonina.

Brytyjski król graffiti w swoich pracach porusza tematykę antykapitalistyczną i antywojenną. Jego prace można odnaleźć w Bristolu, gdzie na ścianie jednego z budynków namalował zwisającego z okna nagiego mężczyznę, który ukrywał się przed mężem swojej kochanki. Banksy jest autorem obrazów na murze granicznym oddzielającym Palestynę od Izraela. Na jednym ukazana jest drabina, natomiast inny obraz przedstawia dziecko wykopujące łopatką dziurę pod murem. W imię protestu przeciwko więzieniom w Guantanamo Banksy umieścił w Disneylandzie dmuchaną lalkę ubraną w pomarańczowy kombinezon z workiem na głowie.

Wielu uważa prace Banksy'ego za akt zwykłego wandalizmu, ale to przecież coś więcej. To walka z systemem, próba zmierzenia się z problemami współczesnego świata i sprzeciw wobec polityki tych, którzy za te problemy są odpowiedzialni. To właśnie street art ma największą możliwość dotarcia do mas, bo nikt obok tych prac nie przejdzie obojętnie. W końcu mamy sztukę na miarę czasów w jakich żyjemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.