Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7659 miejsce

Niezwykła galeria zabytkowego Giszowca

Jest na zabytkowym Giszowcu taki zakątek Pod Kasztanami gdzie ściany zakładu fryzjerskiego zdobi ponad 20 obrazów Ewalda Gawlika. Ta wyjątkowa ekspozycja zgromadzona została przez nieżyjącego już Ludwika Lubowieckiego mistrza fryzjerskiego.

Autoportret Ewalda Gawlika / Fot. Ewa Palusińska Z obrazu przy samym wejściu do zakładu fryzjerskiego z zadumą spogląda na nas z fajką w ustach, podparty na lasce malarz Ewald Gawlik, na tle jednego z domków dawnego Giszowca. Za życia malarz Ewald Gawlik nie był doceniany i na ogół nie było chętnych na zakup jego prac. Ze skromnej pensji nie wystarczało mu nawet na płótno i farby. Dlatego pomoc ze strony przyjaciela fryzjera, w zasadzie jedynego wówczas nabywcy obrazów, była nieoceniona. Bez wątpienia wiele z dzieł Gawlika, które dzisiaj zdobią zakład fryzjerski, ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci w Giszowcu czy śląskie muzea nie powstałoby wcale.
Leśniczówka, obecnie przedszkole na Placu Pod Lipami w Giszowcu. / Fot. Ewa PalusińskaObrazy zakupione przez Ludwika Lubowieckiego do dziś zdobią ściany zakładu fryzjerskiego, ich właścicielką jest obecnie pani Iwona Płeszka, wnuczka mistrza fryzjerskiego. W godzinach pracy zakładu, każdy chętny może obejrzeć galerię. Często w zakładzie zjawiają się wycieczki, które właścicielka chętnie przyjmuje i pełni z przyjemnością rolę przewodnika. Na ścianach fryzjerni możemy oglądać utrwalone przez Ewalda Gawlika miejsca na osiedlu Giszowiec, których już nie ma. Osiedle zrównywane z ziemią, niszczone w latach PRL-u pod budowę blokowisk, to główny temat jego obrazów.
Obrazy Ewalda Gawlika zdobiące zakład fryzjerski. / Fot. Ewa PalusińskaPatrząc na utrwalone na obrazach dawne obrzędy, zwyczaje, grę na boisku, urząd celny, w którym pobierano myto przy skrzyżowaniu szosy katowickiej i mysłowickiej, wagoniki kolejki Balkan, na staw Małgorzata i domki których już nie ma dlatego, że niektóre z nich zostały zburzone, można poczuć dziś atmosferę lat młodzieńczych Ludwika Lubowieckiego i Ewalda Gawlika żyjących w dawnym Giszowcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.