Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła kometa rozświetli niebo. Będzie jaśniejsza od Księżyca!

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Philipp Salzgeber/CC BY-SA 2.0
Pod koniec 2013 r. na niebie pojawi się bardzo jasna kometa. Będzie to prawdopodobnie najbardziej niezwykłe zjawisko astronomiczne, jakie zobaczymy w naszym życiu.

Jeśli jakimś cudem uda nam się przeżyć koniec świata zapowiadany na 21 grudnia 2012 r., następny potencjalnie groźny dzień wypadnie 15 lutego 2013 r. W kierunku Ziemi zbliża się z kosmiczną prędkością asteroida, a za nią wielka i silnie świecąca kometa widoczna w dzień, która jasnością dorównuje Księżycowi, a nawet go przewyższa. Taki niezwykły pokaz rozpocznie się w listopadzie 2013 roku.

15 lutego przeleci w okolicy Ziemi dosyć duża asteroida. Czy Ziemi grozi uderzenie ciała niebieskiego o sygnaturze 2012 DA14? Według uczonych z NASA jesteśmy bezpieczni - podaje portal zmianynaziemi.pl. Jednak rosyjska agencja kosmiczna jest ostrożniejsza. Szkopuł w tym, że orbity asteroid, choć są przewidywalne, nie są zazwyczaj stałe. Astronomowie dokładnie obserwują w przestrzeni kosmicznej pozycje asteroid orbitujących. Jeśli wyliczą położenie danego ciała niebieskiego, a potem sprawdzą gdzie ono jest - to są w stanie dokładnie określić trajektorię jego lotu. Zawsze pozostaje jednak dreszczyk niepewności.

W ocenie naukowców przelot asteroidy 2012 DA14 w sąsiedztwie Ziemi nie będzie niczym nadzwyczajnym. W przeciwieństwie do komety nazwanej C/2012 S1 (Ison). Zdaniem astronomów zapewni ona nam wspaniały, wyjątkowo rzadki, a za naszego życia niespotykany, pokaz na niebie. Widowisko rozpocznie się już 28 listopada 2013 r. Według prognoz i obliczeń, kometa minie wówczas Słońce w odległości ok. 3 mln km i z powodu bliskości wobec Ziemi, jej jasność będzie rosła, aż osiągnie wielkość (siłę), przewyższającą jasność Księżyca. Kometę C/2012 S1 (Ison) porównuje się z bardzo jasną kometą, jaką obserwowano w 1680 roku.
Pędząca w naszym kierunku kometa prawdopodobnie wymknęła się z tak zwanego Obłoku Oorta - ogromnego obszaru kosmosu, w którym pełno jest lodowych obiektów, obiegających Słońce. Obecnie kometa Ison orbituje w północno-zachodnim rogu konstelacji Raka. Na razie nie można zobaczyć jej gołym okiem. Słońce ma jasność o wielkości -26, ostatnia jasna kometa na naszym niebie, Hale-Bopp, osiągnęła jasność -1, a oczekiwana w listopadzie 2013 roku kometa C/2012 S1 (Ison) będzie miała jasność -16!

Według naukowców, niezwykłej jasności kometę będziemy mogli podziwiać przynajmniej dwa miesiące - nawet do stycznia 2014.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto