Facebook Google+ Twitter

Niezwykła kometa rozświetli niebo. Będzie jaśniejsza od Księżyca!

Pod koniec 2013 r. na niebie pojawi się bardzo jasna kometa. Będzie to prawdopodobnie najbardziej niezwykłe zjawisko astronomiczne, jakie zobaczymy w naszym życiu.

 / Fot. Philipp Salzgeber/CC BY-SA 2.0Jeśli jakimś cudem uda nam się przeżyć koniec świata zapowiadany na 21 grudnia 2012 r., następny potencjalnie groźny dzień wypadnie 15 lutego 2013 r. W kierunku Ziemi zbliża się z kosmiczną prędkością asteroida, a za nią wielka i silnie świecąca kometa widoczna w dzień, która jasnością dorównuje Księżycowi, a nawet go przewyższa. Taki niezwykły pokaz rozpocznie się w listopadzie 2013 roku.

15 lutego przeleci w okolicy Ziemi dosyć duża asteroida. Czy Ziemi grozi uderzenie ciała niebieskiego o sygnaturze 2012 DA14? Według uczonych z NASA jesteśmy bezpieczni - podaje portal zmianynaziemi.pl. Jednak rosyjska agencja kosmiczna jest ostrożniejsza. Szkopuł w tym, że orbity asteroid, choć są przewidywalne, nie są zazwyczaj stałe. Astronomowie dokładnie obserwują w przestrzeni kosmicznej pozycje asteroid orbitujących. Jeśli wyliczą położenie danego ciała niebieskiego, a potem sprawdzą gdzie ono jest - to są w stanie dokładnie określić trajektorię jego lotu. Zawsze pozostaje jednak dreszczyk niepewności.

W ocenie naukowców przelot asteroidy 2012 DA14 w sąsiedztwie Ziemi nie będzie niczym nadzwyczajnym. W przeciwieństwie do komety nazwanej C/2012 S1 (Ison). Zdaniem astronomów zapewni ona nam wspaniały, wyjątkowo rzadki, a za naszego życia niespotykany, pokaz na niebie. Widowisko rozpocznie się już 28 listopada 2013 r. Według prognoz i obliczeń, kometa minie wówczas Słońce w odległości ok. 3 mln km i z powodu bliskości wobec Ziemi, jej jasność będzie rosła, aż osiągnie wielkość (siłę), przewyższającą jasność Księżyca. Kometę C/2012 S1 (Ison) porównuje się z bardzo jasną kometą, jaką obserwowano w 1680 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł, aby nie stracic go z oczu dodaję do ulubionych !

Komentarz został ukrytyrozwiń

a to ciekawostka. Przeżycie na całe życie. ;) najpiękniejsze są chwile na które czekamy, których nie znamy. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jakim tam cudem, normalnie przeżyjemy. Będę czekać z niecierpliwością na to cudowne zjawisko. Uwielbiam obserwować niebo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.