Facebook Google+ Twitter

Niezwykła podróż Eduardo Mendozy

Najnowsza książka Eduardo Mendozy - "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa" to ciekawy przykład zabawy gatunkami literackimi, mieszania konwencji i żonglowania symbolami, którego efektem jest nowoczesna i pełna humoru opowieść o początkach naszej ery.

 / Fot. ZnakPomponiusz Flatus, rzymski patrycjusz ze stanu ekwickiego, przemierza Cesarstwo w poszukiwaniu źródła o niezwykłych właściwościach. Niestety, smakowanie wód z każdego napotkanego zbiornika doprowadza go jedynie do skrajnego wyczerpania i problemów gastrycznych. Po ataku (a właściwie eksplozji) z wnętrza brzucha, nieprzytomny zostaje przygarnięty przez arabską karawanę. Następnie, z kohortą XII Legii pod wodzą Liwianusza Maliusza, przekracza rzekę Jordan.

Na obcej ziemi, pełnej Żydów i rabusiów, Pomponiusz szuka pomocy i gotówki. Zlekceważony przez rezydujących przedstawicieli Rzymu, sponiewierany i zmęczony, spotyka dwunastoletniego chłopca o pyzatych policzkach, blond kędziorach i odstających uszach, który oferuje mu dwadzieścia denarów. Tym chłopcem jest Jezus, syn Marii i Józefa. Zawartość jego sakiewki ma być nagrodą w zamian za udział w śledztwie i udowodnienie, że jego ojciec nie zabił znamienitego i bogatego Epulona.

By rozwiązać zagadkę śmierci Epulona Flatus będzie musiał m.in. odkryć sekret żony Epulona, spotkać się ze znawczynią snów i prostytutką w jednym - zgrabnołydką Sarą, zmusić cieślę Józefa do wyznania prawdy i znaleźć zamek, który otwiera tajemniczy klucz. Tymczasem Żydzi czekają na swojego Mesjasza, a trybun Apiusz na krociowe zyski. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy uda się uratować Józefa przed ukrzyżowaniem?

Autor książki, Hiszpan Eduardo Mendoza, na 150 stronach "Niezwykłej podróży Pomponiusza Flatusa" zgrabnie łączy i miesza mity, historie biblijne i zmyślone opowieści. Wykorzystuje fakty i postacie historyczne. Język, jakim napisana jest książka, przywodzi na myśl to przypowieści biblijne, to dialogi sokratejskie. Żonglerka konwencjami i gatunkami (od powiastki filozoficznej po kryminał w stylu Doyle'a), nawiązania do symboli chrześcijańskich i abstrakcyjny (nieco kloaczny) humor składają się na współczesną pop-opowieść o początkach naszej ery na styku cywilizacji rzymskiej i chrześcijańskiej.

Dla fanów abstrakcyjnego humoru Monty Pythona (łatwo o skojarzenie z filmem "Żywot Briana").

"Jakkolwiek by było, w ostatecznym rozrachunku nie ma to większego znaczenia, gdyż tego jednego jestem pewien: za kilka lat świat będzie wyglądał tak, jakby nic podobnego się nie wydarzyło, i nikt nie będzie pamiętał o Jezusie, Marii, Józefie [...], albowiem wszystko niszczeje, znika i popada w niepamięć, oprócz niewiędnącej wielkości Rzymu." [fragment książki]

"Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa"
Eduardo Mendoza
Wydawnictwo Znak (2009)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Właśnie przeczytałam tę książkę i naprawdę polecam. Napisana z humorem i dystansem - idealna lektura na wakacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie znowu perelka, jak wiekszosc poprzednich ksiazek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a Mendoza ciągle dla mnie obcy.... może czas na dopisanie jego książek do wakacyjnej listy lektur...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.