Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22048 miejsce

Niezwykłe Akty Wacława Wantucha w galerii ŁTF

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-02 08:21

W galerii ŁTF, przy ul. Piotrkowskiej 102 oglądać można mistrzowskie akty autorstwa Wacława Wantucha. Artysta ten jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów zajmujących się studyjnym aktem.

Od prawej: Wacław Wantuch i Urszula Ratajczyk - wiceprezes ŁTF / Fot. Witek KurowskiPierwszego lipca w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się wernisaż wystawy "Akt" autorstwa Wacława Wantucha. Na ekspozycję składają się 23 czarno-białe prace wielkiego formatu. I chodzi nie tylko o format odbitek w sensie dosłownym, ale również o najwyższą klasę fotografii. Wacław Wantuch specjalizuje się w aktach - wypracował swój indywidualny styl i osiągnął w tej dziedzinie mistrzostwo.

Po niedawnej wystawie męskich aktów Ryszarda Łucyszyna w tej samej galerii, tym razem na zdjęciach przedstawiane są kobiety. Jednak zdecydowanie daleko im od klasycznego ujęcia tematu. Autor za pomocą niecodziennych póz modelek, oszczędnego oświetlenia, często bliskiego kadru i wreszcie użytej optyki osiąga zaskakujące i niepowtarzalne efekty. Jego prace są bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne co nie jest łatwym osiągnięciem w tej dziedzinie. Przy tym wszystkim są to zdjęcia perfekcyjne technicznie, dopracowane w najmniejszych detalach co potęguje zachwyt nad całą ekspozycją.

Jedna z prezentowanych prac / Fot. Witek KurowskiArtysta inspirowany pięknem kobiecego ciała dzięki swojej wyobraźni, kreatywności modelek oraz warsztatowi wydobywa na fotografiach zaskakujące bryły. Na jednym z ujęć podkreśla wypukłości kolan, piersi i ciężarnego brzucha dodatkowo wzmacniając kadr krótkim obiektywem. Na innym wręcz przeciwnie - widzimy plecy modelki w postaci geometrycznego prostego wielokąta gdzie łokcie, ramiona i łopatki tworzą wyraźne wierzchołki, a figura ta wsparta jest na krągłych stopach dodatkowo oplecionych dłońmi. Na jednym z bardziej znanych zdjęć widać tancerkę wspartą jedynie na palcach dłoni i stóp - jej sylwetka uzyskana na białym tle nasuwa skojarzenia z pająkiem. Wyjątkowo interesujące są także ujęcia detalu, gdzie nie widać całej modelki, a jedynie wybrane części jej ciała. Oświetlony z wewnątrz trójkąt utworzony z piersi, brzucha i uda zroszonych wodą sprawia wrażenie że znajdujemy się w jakiejś wilgotnej jaskini. Opadająca kropla świetnie uchwycona w odpowiednim momencie dodatkowo potęguje ten klimat.

Dla artysty, który ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, najważniejsze jest studium ciała dlatego też nie przeszkadzają mu puszyste czy też anorektyczne kształty modelek, odbiegające od sztampowych kanonów kobiecego piękna lansowanych w mediach - wręcz przeciwnie - takie niestandardowe figury słusznie uważa za ciekawsze z punktu widzenia kreacji fotograficznej.

Jedna z prezentowanych prac / Fot. Witek KurowskiWacław Wantuch jest autorem czterech albumów: dwóch o Krakowie, w którym mieszka i tworzy i dwóch w których prezentuje właśnie akty ("Akt" i "Akt 2", wydawnictwo Bosz). Ponadto jego prace obejrzeć można na stronie internetowej www.waclawwantuch.com. Tych natomiast, którzy chcieliby poznać sekrety warsztatu mistrza odsyłam do portalu Fotopolis.pl gdzie w postaci rozmów publikowane są porady dotyczące fotografowania aktu.

Wacław Wantuch we współpracy z Olympus Polska przygotowuje szereg wystaw swoich prac w Polsce. Olympus Polska objął mecenat nad wystawami artysty. Wystawa w galerii ŁTF, przy ul. Piotrkowskiej 102, będzie czynna do 21 lipca. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ bo bardzo dobry debiut. Płynny. logiczny i rzeczowy tekst. Zawiera wszystkie potrzebne informacje, ale nie jest przeładowany. Może zainteresować pracami artysty.
A zdjęcia Wacława Wantucha faktycznie perfekcyjne, niezwykłe i piękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.07.2008 12:44

W tekście jest link do autorskiej strony pana Wantucha - można sporo obejrzeć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

sądząc po zamieszczonych zdjęciach facet ma ciekawe spojrzenie na akt, chętnie zobaczyłbym więcej jego prac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.