Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14633 miejsce

Niezwykłe Akty Wacława Wantucha w galerii ŁTF

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-02 08:21

W galerii ŁTF, przy ul. Piotrkowskiej 102 oglądać można mistrzowskie akty autorstwa Wacława Wantucha. Artysta ten jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów zajmujących się studyjnym aktem.

Od prawej: Wacław Wantuch i Urszula Ratajczyk - wiceprezes ŁTF / Fot. Witek KurowskiPierwszego lipca w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się wernisaż wystawy "Akt" autorstwa Wacława Wantucha. Na ekspozycję składają się 23 czarno-białe prace wielkiego formatu. I chodzi nie tylko o format odbitek w sensie dosłownym, ale również o najwyższą klasę fotografii. Wacław Wantuch specjalizuje się w aktach - wypracował swój indywidualny styl i osiągnął w tej dziedzinie mistrzostwo.

Po niedawnej wystawie męskich aktów Ryszarda Łucyszyna w tej samej galerii, tym razem na zdjęciach przedstawiane są kobiety. Jednak zdecydowanie daleko im od klasycznego ujęcia tematu. Autor za pomocą niecodziennych póz modelek, oszczędnego oświetlenia, często bliskiego kadru i wreszcie użytej optyki osiąga zaskakujące i niepowtarzalne efekty. Jego prace są bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne co nie jest łatwym osiągnięciem w tej dziedzinie. Przy tym wszystkim są to zdjęcia perfekcyjne technicznie, dopracowane w najmniejszych detalach co potęguje zachwyt nad całą ekspozycją.

Jedna z prezentowanych prac / Fot. Witek KurowskiArtysta inspirowany pięknem kobiecego ciała dzięki swojej wyobraźni, kreatywności modelek oraz warsztatowi wydobywa na fotografiach zaskakujące bryły. Na jednym z ujęć podkreśla wypukłości kolan, piersi i ciężarnego brzucha dodatkowo wzmacniając kadr krótkim obiektywem. Na innym wręcz przeciwnie - widzimy plecy modelki w postaci geometrycznego prostego wielokąta gdzie łokcie, ramiona i łopatki tworzą wyraźne wierzchołki, a figura ta wsparta jest na krągłych stopach dodatkowo oplecionych dłońmi. Na jednym z bardziej znanych zdjęć widać tancerkę wspartą jedynie na palcach dłoni i stóp - jej sylwetka uzyskana na białym tle nasuwa skojarzenia z pająkiem. Wyjątkowo interesujące są także ujęcia detalu, gdzie nie widać całej modelki, a jedynie wybrane części jej ciała. Oświetlony z wewnątrz trójkąt utworzony z piersi, brzucha i uda zroszonych wodą sprawia wrażenie że znajdujemy się w jakiejś wilgotnej jaskini. Opadająca kropla świetnie uchwycona w odpowiednim momencie dodatkowo potęguje ten klimat.

Dla artysty, który ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, najważniejsze jest studium ciała dlatego też nie przeszkadzają mu puszyste czy też anorektyczne kształty modelek, odbiegające od sztampowych kanonów kobiecego piękna lansowanych w mediach - wręcz przeciwnie - takie niestandardowe figury słusznie uważa za ciekawsze z punktu widzenia kreacji fotograficznej.

Jedna z prezentowanych prac / Fot. Witek KurowskiWacław Wantuch jest autorem czterech albumów: dwóch o Krakowie, w którym mieszka i tworzy i dwóch w których prezentuje właśnie akty ("Akt" i "Akt 2", wydawnictwo Bosz). Ponadto jego prace obejrzeć można na stronie internetowej www.waclawwantuch.com. Tych natomiast, którzy chcieliby poznać sekrety warsztatu mistrza odsyłam do portalu Fotopolis.pl gdzie w postaci rozmów publikowane są porady dotyczące fotografowania aktu.

Wacław Wantuch we współpracy z Olympus Polska przygotowuje szereg wystaw swoich prac w Polsce. Olympus Polska objął mecenat nad wystawami artysty. Wystawa w galerii ŁTF, przy ul. Piotrkowskiej 102, będzie czynna do 21 lipca. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ bo bardzo dobry debiut. Płynny. logiczny i rzeczowy tekst. Zawiera wszystkie potrzebne informacje, ale nie jest przeładowany. Może zainteresować pracami artysty.
A zdjęcia Wacława Wantucha faktycznie perfekcyjne, niezwykłe i piękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.07.2008 12:44

W tekście jest link do autorskiej strony pana Wantucha - można sporo obejrzeć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

sądząc po zamieszczonych zdjęciach facet ma ciekawe spojrzenie na akt, chętnie zobaczyłbym więcej jego prac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.