Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29072 miejsce

Niezwykle filmowo w Sandomierzu

Jeśli ktoś nie ma jeszcze sprecyzowanych planów, co do zbliżającej się majówki, powinien wybrać się do Sandomierza. Już w najbliższą środę, 27 kwietnia 2011 roku, rozpoczyna się tam 8. Festiwal Filmów NieZwykłych, który potrwa do 4 maja.

Krzysztof Krauze będzie Reżyserem NieZwykłym 8. FFN - Sandomierz 2011. / Fot. strarscream, lic. Creative Commons, /pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krzysztof_Krauze_at_opening_of_the_XXXIV_Polish_Film_Festival_in_Gdynia_2Program tegorocznej imprezy jest wyjątkowo bogaty, o czym można się przekonać, zaglądając na stronę: www.festiwalniezwykly.pl. Jak co roku, motywem przewodnim sandomierskiego festiwalu jest twórczość reżysera, zwanego przez organizatora Reżyserem Niezwykłym. W bieżącym roku będzie nim Krzysztof Krauze i jego żona, Joanna Kos - Krauze. W trakcie imprezy zobaczymy filmy krótkometrażowe i fabularne zrealizowane przez samego Krauzego (m.in. "Gra", "System", "Sieć", "Dług"), jak i nakręcone przez filmowe małżeństwo: "Plac Zbawiciela" i "Mój Nikifor". Po projekcji tego ostatniego dzieła, w którym znakomitą kreację stworzyła nieodżałowana Krystyna Feldman, 1 maja w Kinie Starówka państwo Krauze spotkają się z widzami.

Nowością tegorocznego Festiwalu Filmów NieZwykłych będzie Mistrz NieZwykły, czyli Andrzej Wajda. Pokazane zostaną jego wybitne dzieła: "Popiół i diament", "Dyrygent" i zrekonstruowana wersja "Wesela". Przed pokazem tego ostatniego na dziedzińcu sandomierskiego zamku odbędzie się biesiada weselna i przemarsz gości do kościoła św. Jakuba, gdzie nastąpi wręczenie Koron Sandomierskich dla wybitnych twórców filmowych. Szkoda, że w Sandomierzu nie pojawi się sam Wajda, ale wśród gości festiwalu znajdą się tak znani i interesujący twórcy filmowi, jak Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Marian Dziędziel, Jacek Bławut, Jacek Petrycki, Stanisław Lenartowicz, Artur Więcek "Baron", Arkadiusz Jakubik, Wojciech Solarz (aktor Teatru Narodowego w Warszawie i reżyser filmu Korona Sandomierska dla Reżysera NieZwykłego. / Fot. Krzysztof Krzakkrótkometrażowego "Tajemnica Alberta"), Kazimiera Szczuka i pisarz Zbigniew Masternak. Poza spotkaniami autorskimi odbędzie się też koncert Ani Dąbrowskiej, śpiewającej przeboje filmowe i Martina Labarevitcha (fortepian).

8. Festiwal Filmów NieZwykłych w Sandomierzu rozpocznie się spotkaniem metodycznym dla nauczycieli "Film sprzymierzeńcem w edukacji i wychowaniu". Spora część jego programu będzie kierowana do młodych i najmłodszych widzów. Dość wspomnieć takie cykle, jak Kino niezwykłego malucha czy Kino niezwykłego ucznia z podziałem na kategorie wiekowe (szkoła podstawowa klasy I - III, IV - VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne). Filmy animowane dla dzieci będą też prezentowane w cyklu Filmy warte Poznania (przypomnijmy, że w stolicy Wielkopolski odbywa się Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza). Gość sandomierskiego FFN, Mika Antolainen, dyrektor fińskiego festiwalu filmowego dla dzieci bezie prezentował najciekawsze obrazy z kierowanej przez siebie imprezy, m.in. "Zakazane owoce" czy "Wrzeszczący faceci". A skoro jesteśmy już przy projekcjach filmowych - w Sandomierzu, poza arcydziełami tworzącymi historię kina (np. "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jerzego Wojciecha Hasa), widzowie zapoznają się z najnowszymi, wartościowymi pozycjami: "Jak zostać królem", "Czarny łabędź", "Sala samobójców", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" czy "Prosta historia miłości" Arkadiusza Jakubika. Warte obejrzenia będą też etiudy, które powstaną podczas warsztatów filmowych "Ogrody polskiej animacji" i "Niezwykli ludzie, niezwykłe miejsca" (filmy dokumentalne).

Imprezom stricte filmowym 8. Festiwalowi Filmów NieZwykłych towarzyszyć będą inne wydarzenia, a wśród nich wystawy plenerowe "Aktorki polskiego filmu", "Wszystko na sprzedaż. Zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy ze zbiorów Andrzeja Cebuli" czy wystawa w Domu Długosza "Moje Nikifory" autorstwa Dariusza Milińskiego.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej oraz Agencja Camfilm zapraszają do miasta "Ojca Mateusza" od 27 kwietnia do 4 maja! Wstęp na wszystkie imprezy - bezpłatny (poza koncertem Ani Dąbrowskiej w dniu 1 maja).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Agata
  • Agata
  • 03.05.2011 19:20

Max, pani Szczuka nie była w kościele, a w Kinie Starówka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max
  • Max
  • 03.05.2011 19:03

W TV Info Kielce pokazano relację. Co robiła w kościele Kazimiera Szczuka ? Nic jej nie przeszkadzało?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciało by się tam być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, ciekawie :) Może wpadnę :)
P.S. Pan Krauze na miniature zdjęcia wygląda jak wychudzony prezydent Kwaśniewski :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawie się zapowiada. A skoro mowa o Reżyserze Niezwykłym link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.