Facebook Google+ Twitter

Niezwykłe listy Wisławy Szymborskiej. Intymne, zabawne i pełne błędów ortograficznych

"Dziennik Polski" dotarł do niepublikowanych do tej pory listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Przetrwały dzięki Noblistce, która je wszystkie zachowała. Teraz znajdują się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

 / Fot. By Juan de Vojníkov (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsWisława Szymborska i Kornel Filipowicz byli ze sobą 21 lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Pierwszy list, który pisarz wysłał do Szymborskiej datowany jest na 18 kwietnia 1966 roku, a ostatni został wysłany w 1990 roku, wtedy właśnie zmarł Filipowicz.

Teraz, Dziennik Polski, dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej dotarł do miłosnych listów poetki i pisarza, które są pilnie strzeżone w Bibliotece Jagiellońskiej.

Zobacz także: Nagroda Literacka Warszawy. Zgłoś swoich kandydatów

"W ciągu jednego roku wysłali do siebie prawie sto listów. Zdarzało się nawet, że pisali codziennie. O swoich uczuciach i otaczającym ich świecie. Korespondencję tworzą liczne kartki pocztowe z zabawnymi dopiskami (w stylu tak znanych, ironizujących wyklejanek Szymborskiej), zdjęcia małp z krakowskiego zoo i stronice wyrwane z podręczników przyrodniczych, służące Filipowiczowi za papier listowy. Szymborska uważała zresztą, że literat pastwi się w ten sposób nad książkami" - czytamy na dziennikpolski24.pl.

Listy zakochanej pary stanowią fascynującą lekturę, bo oboje byli dalecy od sentymentalnych wyznań w stylu Harlequina. Nieraz nawet wchodzili w różne role: ona była hrabiną Heloizą Lanckorońską, a on - hrabią Tulczyńskim. Dla efektu humorystycznego, Szymborska swoje listy pisała z błędami ortograficznymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Listy są "pilnie strzeżone", ale Dziennik Polski do nich się dostał.

Gdzie człowiek nie może, tam Dziennik Polski pośle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.