Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9631 miejsce

Niezwykłe listy Wisławy Szymborskiej. Intymne, zabawne i pełne błędów ortograficznych

"Dziennik Polski" dotarł do niepublikowanych do tej pory listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. Przetrwały dzięki Noblistce, która je wszystkie zachowała. Teraz znajdują się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

 / Fot. By Juan de Vojníkov (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsWisława Szymborska i Kornel Filipowicz byli ze sobą 21 lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Pierwszy list, który pisarz wysłał do Szymborskiej datowany jest na 18 kwietnia 1966 roku, a ostatni został wysłany w 1990 roku, wtedy właśnie zmarł Filipowicz.

Teraz, Dziennik Polski, dzięki uprzejmości Fundacji Wisławy Szymborskiej dotarł do miłosnych listów poetki i pisarza, które są pilnie strzeżone w Bibliotece Jagiellońskiej.

Zobacz także: Nagroda Literacka Warszawy. Zgłoś swoich kandydatów

"W ciągu jednego roku wysłali do siebie prawie sto listów. Zdarzało się nawet, że pisali codziennie. O swoich uczuciach i otaczającym ich świecie. Korespondencję tworzą liczne kartki pocztowe z zabawnymi dopiskami (w stylu tak znanych, ironizujących wyklejanek Szymborskiej), zdjęcia małp z krakowskiego zoo i stronice wyrwane z podręczników przyrodniczych, służące Filipowiczowi za papier listowy. Szymborska uważała zresztą, że literat pastwi się w ten sposób nad książkami" - czytamy na dziennikpolski24.pl.

Listy zakochanej pary stanowią fascynującą lekturę, bo oboje byli dalecy od sentymentalnych wyznań w stylu Harlequina. Nieraz nawet wchodzili w różne role: ona była hrabiną Heloizą Lanckorońską, a on - hrabią Tulczyńskim. Dla efektu humorystycznego, Szymborska swoje listy pisała z błędami ortograficznymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Listy są "pilnie strzeżone", ale Dziennik Polski do nich się dostał.

Gdzie człowiek nie może, tam Dziennik Polski pośle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.