Facebook Google+ Twitter

Niezwykłe rekordy w dziedzinie wyładowań atmosferycznych

Większość piorunów trwa zaledwie kilka milisekund i przebywa drogę nie większą niż kilkanaście kilometrów. Niedawno naukowcy ogłosili nowe rekordy świata dla odległości i czasu trwania pojedynczych wyładowań atmosferycznych.

Burza z piorunami. http://www.alearningfamily.com/main/lightning-and-thunder-heavens-lightshow/ / Fot. AnettphotoPrzeglądanie danych zebranych przez sieci czujników, które monitorują promieniowanie elektromagnetyczne powodowane wyładowaniami atmosferycznymi, pozwoliło naukowcom wyznaczyć pozycję z której dobiegał piorun oraz drogę jaką przebył. Wyniki bywają zaskakujące.

Pioruńskie mistrzostwo w dziedzinie odległości wydarzyło się w dniu 20 czerwca 2007 roku, na terytorium Stanów Zjednoczonych. Grzmot, który rozdarł niebo w samym środku popołudniowych burz na południe od Tulsa, znalazł swój finisz przy zachodnich rubieżach Teksasu; przebył trzy czwarte przestrzeni nad stanem Oklahoma. Powstała pajęczyna wyładowań sprawiła, że w tym czasie superpiorun uderzył co najmniej 13 razy w ziemię. Rekordowy dystans wyniósł 321 kilometrów, tyle co z Nowego Jorku do Waszyngtonu D.C.. Dokonano już oficjalnego zgłoszenia do Bulletin of the American Meteorological Society (Biuletyn Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego).

Najdłuższy czas trwania rozbłysku pojedynczej błyskawicy, został odnotowany na południu Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Zjawisko miało miejsce we wczesnych godzinach porannych w dniu 30 sierpnia 2012 roku. Piorun przebył odległość około 160 kilometrów i dał się obserwować aż przez 7,74 sekundy.

Rekordy zostały potwierdzone przez World Meteorological Organization (Światowa Organizacja Meteorologiczna).


źródło: science.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.