Facebook Google+ Twitter

Niezwykłe spotkania filmowe w Sandomierzu

W piątek, 29 kwietnia 2016 roku, rozpoczął się w Sandomierzu XIII Festiwal Filmów - Spotkań Niezwykłych. Projekcje filmowe, wystawy, spotkania z twórcami i koncerty wypełnią program imprezy, która potrwa do 3 maja bieżącego roku.

W Sandomierzu rozpoczął się XIII Festiwal Filmów - Spotkań Niezwykłych. / Fot. Krzysztof KrzakJednym z ważnych celów sandomierskiego festiwalu filmowego jest edukacja, co nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, iż jego szefową jest była nauczycielka, Katarzyna Kubacka. I to właśnie od pokazów filmowych rozpoczął się XIII Festiwal Filmów - Spotkań Niezwykłych. Dzieci i młodzież w cyklu "Otwórz oczy - akademia filmowa" obejrzeli takie filmy, jak "Misiek w Nowym Jorku", "Najlepsze przyjaciółki", "Biała jak mleko, czerwona jak krew". Edukacyjny charakter będą miały też trzy warsztaty filmowe: nagrodzone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - Filmowe Warsztaty Wyobraźni, warsztaty pod mecenatem NSG Group "Szklany Ekran Pilkingtona" i zajęcia reportażowe, które poprowadzi Maciej Cuske. Dla najmłodszych przewidziano ponadto spotkania z literaturą - w Domu Długosza "Małego Księcia" czytać będą: Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Lidia Sadowa i Szymon Kuśmider z warszawskiego Teatru Polskiego. Wydarzeniem będzie też koncert poetycki w sali rycerskiej sandomierskiego zamku wypełniony utworami Czesława Miłosza z udziałem Adama Woronowicza, Anny Cieślak, Ewy Telegi i Czesława Mozila. Kinomani będą mieli możliwość obejrzenia najciekawszych produkcji filmowych z ostatniego okresu (m.in. "Intruz" M. von Horna, "Moje córki krowy" K. Dębskiej, "Noc Walpurgi" M. Bortkiewicza czy "Gołąb przysiadł na krawędzi i rozmyśla o istnieniu" R. Anderssona). Przedpremierowe i premierowe projekcje będą miały filmy: "Opiekun" Michela Franco, "Kosmos" (ostatni film Andrzeja Żuławskiego) i "Wszystko gra" Agnieszki Glińskiej.

Aktorem NieZwykłym sandomierskiego festiwalu będzie Marian Dziędziel. / Fot. Krzysztof KrzakTegoroczny festiwal w Sandomierzu poświęcony został w szczególności twórczości artystów niezwykłych: Wojciecha Smarzowskiego i Mariana Dziędziela. Pierwszy z nich otrzyma tradycyjną nagrodę festiwalu - Koronę Sandomierską, a drugi - Kamień Optymizmu. Pokazane zostaną najważniejsze filmy obu bohaterów tegorocznej imprezy, wśród nich "Pod Mocnym Aniołem", "Małżowina", "Róża". Gośćmi XIII Festiwalu Filmów - Spotkań Niezwykłych będą także: Kinga Dębska, Janusz Majewski, Marcin Bortkiewicz, Jacek Cygan (koncert jego piosenek przedstawią aktorzy stołecznego Teatru Polskiego), Sonia Bohosiewicz (z recitalem "Excentrycy i 10 rzeczy, których nie wiecie o Marylin Monroe") i Witek Łukaszewski (koncert "Nie jest źle"). W Sandomierzu będzie miał miejsce finisaż wystawy wybitnej fotografki Renaty Pajchel "Ziemia obiecana. 40 lat po premierze filmu w roku 90. urodzin Mistrza NieZwykłego".

W ostatnim dniu sandomierski festiwal przeniesie się do Parku Etnograficznego w Tokarni koło Kielc, gdzie odbędzie się majówka z "Chłopami" Reymonta. Wśród gości pojawią się tu Emilia Krakowska i Ignacy Gogolewski (Jagna i Antek z filmowej adaptacji powieści), aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni z fragmentami musicalu opartego na utworze noblisty, kabaret KaŁaMaSz i Stanisław Janicki (miłośnik i znawca starego kina).
Dokładny program festiwalu można znaleźć na stronie http://festiwalniezwykly.pl/festiwal/program/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W świetny sposób napisana rekomendacja wydarzenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.