Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19849 miejsce

Niezwykłość pewnej gwiazdy neutronowej

Naukowcy żywią przekonanie, że gwałtowne wychładzanie gwiazdy neutronowej Cas A, może dowodzić dziwacznego stanu nadciekłości materii w obiekcie.

Cassiopeia A - pozostałość po supernowej. Centralnie położona gwiazda neutronowa wykazuje tendencję do gwałtownego wychładzania. / Fot. X-ray: NASA/CXC/UNAM/Ioffe/D.Page,P.Shternin et al; Optical: NASA/STScI; Illustration: NASA/CXC/M.WeissPiękno prezentowanego poniżej obiektu to przede wszystkim efekt złożenia obrazów uzyskanych w zakresie promieniowania rentgenowskiego i optycznego. Pozostałość po supernowej Cassiopeia A (Cas A), lokalizowana jest w odległości około 11 000 lat świetlnych od Ziemi. Wybuch masywnej gwiazdy miał miejsce około 350 lat temu. Zaznaczony jasny punkt na zdjęciu to zdumiewająco gęsta pozostałość po jądrze tego obiektu, czyli gwiazda neutronowa.

Cassiopeia A - pozostałość po supernowej w zakresie promieniowania rentgenowskiego; zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Chandra. / Fot. http://chandra.harvard.edu/photo/2011/casa/Długoletnie obserwacje z użyciem teleskopu kosmicznego Chandra, wykazały niespodziewanie szybkie stygnięcie gwiazdy neutronowej; ok. 4% spadek temperatury. Badania prowadzone przez niezależne zespoły naukowców pokazują, że tak gwałtownie zachodzący proces prawdopodobnie przyczynia się do tworzenia nadciekłych ("superfluid") neutronów w jej centralnych regionach. To pierwsze mocne dowody potwierdzające tak dziwaczny stan materii neutronowej.

Mały obrazek dołączony do głównego zdjęcia przedstawia artystyczne wyobrażenie gwiazdy neutronowej w centrum Cas A. Intensyfikacja barwy w jej warstwach wskazuje rosnącą gęstość, od skorupy (pomarańczowy), po jądro (czerwony) i tą jego część gdzie mają występować nadciekłe neutrony (wewnętrzna czerwona kula). Błękitne promienie emanujące ze środka Cassiopeia A - pozostałość po supernowej w zakresie optycznym; zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. / Fot. http://chandra.harvard.edu/photo/2011/casa/gwiazdy reprezentują obfite ilości neutrino, cząstek niemal bezmasowych, słabo oddziałujących z materią. Według naukowców, spadek temperatury pokazuje, że neutrina przyczyniają się do reakcji termojądrowych we wnętrzu gwiazdy neutronowej i powodują jej wychładzanie.


źródła: APOD
Chandra

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.