Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5147 miejsce

Niezwykły nietoperz z podkową na nosie

Podkowiec mały należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Waży mnie więcej tyle co moneta dwuzłotowa. Posiada na pyszczku wokół nozdrzy narośl w kształcie podkowy, która służy mu do echolokacji.

Portret
Portret podkowca małego. / Fot. Rafał SzkudlarekPodkowiec mały należy do najmniejszych krajowych nietoperzy. Waży mnie więcej tyle co moneta dwuzłotowa. Posiada na na pyszczku wokół nozdrzy narośl w kształcie podkowy, która służy mu do echolokacji. Jego futerko na grzbiecie jest jasnobrązowe a od strony brzucha jaśniejsze, szarawe. Ulubionym pokarmem są komary i inne muchówki. Może żyć nawet 30 lat.

Świetny lotnik
Podkowiec jest szybkim i bardzo zwrotnym nietoperzem. Dzięki szerokim skrzydłom potrafi doskonale manewrować w powietrzu. Zawisanie w locie nie sprawia mu żadnej trudności.

Jest wspaniałym myśliwym. Poluje blisko i wśród roślinności, zagarniając ofiary z różnych powierzchni lub chwytając je w powietrzu tuż przy przeszkodach. Dzięki echolokacji rozpoznaje uderzenia skrzydeł owadów, nawet lecących tuż przed roślinnością albo wręcz siedzących na pniu, ale machających skrzydłami.

Lot nietoperzy jest kosztowny energetycznie, a więc każdy gram wagi ciała ma znaczenie: im lżejszy jest nietoperz, tym mniej używa energii. Może właśnie ze względu na oszczędność energii ciężarne samice podkowca polują czasem z tzw. zasiadki. Mogą one wiele minut wisieć na gałęzi - czatowni. Przy czym kręcą się, wisząc na nogach wokół własnej osi, co pozwala badać im własną okolice. Wykrywszy owada, odlatują próbując go złapać, przy czym bardzo często wracają do tej samej czatowni.

Ulubionym pokarmem podkowców są komary i inne muchówki oraz ćmy. Zwykle wykorzystuje małe łowiska blisko swoich kolonii rozrodczych, polując najczęściej w promieniu 5 km od schronienia.

Jeden rok z życia
Roczny cykl życia podkowca można podzielić na trzy okresy: porodu i wychowania młodych (wiosna-lato), godów i akumulacji tłuszczu (koniec lata- jesień), hibernacji czyli snu zimowego (zima).

Bliskie więzi, łączące potomstwo z matkami, nie zostają u nietoperzy zerwane z uzyskaniem przez młode zdolności do lotu. / Fot. Rafał SzkudlarekPodział ten dotyczy samic podkowca, cykl aktywności samców jest nieco odmienny. Samce podkowców prowadzą beztroskie kawalerskie życie. Nie uczestniczą one w tworzeniu kolonii rozrodczych ani w wychowaniu młodych. Są mało towarzyskie. Najczęściej żyją samotnie, znajdując sobie bezpieczną kwaterę. Dopiero późnym latem i na początku jesieni szukają damskiego towarzystwa. W okresie zimowym samce podkowców hibernują razem z samicami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.